Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.08.2018 14:50 Domov
Colníci zaistili účtovníctvo spoločností podozrivých z podvodov na DPH
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.08.2018 14:50 Domov

Colníci zaistili účtovníctvo spoločností podozrivých z podvodov na DPHBRATISLAVA – Colníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili v uplynulých dňoch účtovné doklady viacerých spoločností podozrivých z neoprávneného uplatnenia vratky dane z pridanej hodnoty (DPH).


Tieto spoločnosti svojím nezákonným konaním spôsobili štátu škodu vo výške 300.000 eur. Informovala o tom hovorkyňa Finančnej správy (FS) SR Ivana Skokanová.

 

Podozrenie z porušenia zákona o DPH podľa hovorkyne colníci identifikovali u viacerých spoločností so sídlom v Trnave, Senici a Bratislave. Z obavy, že by mohlo dôjsť k zničeniu účtovných dokladov, tento týždeň účtovníctvo vo firme zaistili. Dané spoločnosti si zrejme neoprávnene odpočítavali DPH z faktúr za dodávky rôznych stavebných prác a služieb.

 

"Faktúry vystavovala osoba, ktorá podľa vyjadrení konateľa firmy predstierala, že je zástupcom jednej zo spoločností, a to bez akéhokoľvek oprávnenia na takéto konanie. V mene tejto spoločnosti vystavovala faktúry. Jej konateľ však uviedol, že nemal žiadneho zástupcu ani splnomocnenca na uzatváranie dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Pre túto údajnú nevedomosť spoločnosť neevidovala vo svojom účtovníctve takto vystavené faktúry," objasnila Skokanová s tým, že potvrdenie týchto skutočností je v štádiu preverovania. Predpokladanú škodu, ktorá vznikla takýmto konaním, odhadli pracovníci KÚFS na 250.000 eur.

 

Porušenia daňových predpisov sa zároveň mala dopustiť aj spoločnosť zo stredného Slovenska s prevádzkou v Považskej Bystrici. Predmetom jej činnosti je predaj textilu, obuvi a rozličného tovaru. Colníci vo firme zaistili účtovné doklady za posledné štyri roky, uviedla finančná správa. Tieto doklady sa nachádzali v účtovnej firme, ktorá zároveň prenajímala obchodné priestory podozrivej spoločnosti.

 

Tá si mala podľa Skokanovej neoprávnene odpočítavať DPH v súvislosti s nákupom a následným predajom tovaru. "Ponúkala na predaj tovar prevažne z Číny, ktorý nakúpila na základe zjednodušených faktúr od obchodníkov z Bratislavy. Do účtovníctva boli zaradené aj fiktívne zjednodušené faktúry, čím sa tejto spoločnosti podarilo znižovať vlastnú daňovú povinnosť," priblížila. Odhadovaný daňový únik je vyčíslený na približne 50.000 eur.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok