Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2022Dalibor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Friedrich Karl Berger
Friedrich Karl Berger
21.02.2021 12:40 Zahraničie
Bývalého nacistického zločinca deportovali vo veku 95 rokov z USA naspäť do Nemecka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.02.2021 12:40 Zahraničie

Bývalého nacistického zločinca deportovali vo veku 95 rokov z USA naspäť do NemeckaUSA - Amerika vyhostila už sedemdesiateho vojnového zločinca zo svojej krajiny. Bergera deportovali do Nemecka vo veku 95 rokov.


Bývalý nacistický strážnik bol deportovaný späť do Nemecka napriek tomu, že v USA žil posledných 60 rokovFriedrich Karl Berger pôsobil ako strážca v koncentračnom tábore Neuengamme v roku 1945, neďaleko nemeckého Meppenu, kde boli ruskí, poľskí, holandskí, židovskí a ďalší väzni držaní v „hrozných“ podmienkach a pracovali „až do vyčerpania a smrti“.

 

Článok s podobnou tématikou: Ako vníma holokaust prezidentka Čaputová?

 

 

 

V roku 1959 emigroval do USA. Stal sa tak 70. osobou, ktorú ministerstvo označilo za bývalého nacistického dôstojníka, ktorý má byť deportovaný z USA.

 

 

Jeho úloha bola potvrdená pomocou indexovej karty, ktorá bola objavená na potopenej lodi

 

Berger stále trvá na tom, že na konci druhej svetovej vojny, keď mal 19 rokov, strávil v tábore iba niekoľko týždňov a bolo mu to nariadené. Vraj nebol svedkom žiadnych prípadov vraždy alebo zneužívania.

 

 

Správa však potvrdila, že sprevádzal väzňov pri nútenej evakuácii tábora, ktorá mala za následok smrť 70 väzňov. Ďalšie stovky zahynuli, keď boli umiestnené na dve kotviace lode v Lubeckom zálive v Baltskom mori.

 

 

Tieto lode boli omylom bombardované britskými bojovými lietadlami v máji 1945 počas posledného týždňa vojny v Európe, no keď sa našiel vrak lode, historici ministerstva spravodlivosti dokázali čiastočne zdokumentovať Bergerovu službu v tábore informáciami z kartotéky. Na karte bola zhrnutá Bergerova práca v táborovom systéme a vo februári 2020 mu memphisský súd nariadil deportáciu z Ameriky.

 

Článok s podobnou tématikou: Vzdajme dnes úctu obetiam holokaustu

 

Pripustil, že bránil útekom väzňov, no čuduje sa prečo ho vyhostili

 

Hoci tvrdí, že sa nezúčastnil na žiadnej vražde, zostáva tu fakt, že nikdy nepožiadal o preloženie zo svojej úlohy strážcu koncentračného tábora. Nemecko síce upustilo od vyšetrovania jeho prípadu, teraz ho však odovzdali vyšetrovateľom v Hessensku, no policajný hovorca uviedol pre portál Guardian, že s ním v súčasnosti nie je spojené žiadne vyšetrovanie.

 

V rozhovore pre denník The Washington Post Berger uviedol, že nechápe, o čo ide. "Po 75 rokoch je to smiešne. Nemôžem tomu uveriť. Nechápem, ako sa to môže stať v krajine, ako je táto. Vytlačia ma z môjho domova. Nemôžem tomu zabrániť. Mal som 19 rokov. Dostal som rozkaz tam ísť," skonštatoval Berger.

 

No podľa zákona, ktorý vyšiel v roku 1978, známeho ako Holtzmanov dodatok, bol Berger vykázaný za osobu, ktorá zakazuje vstup alebo pobyt v USA každému, kto sa podieľal na prenasledovaní sponzorovanom nacistami. 

 

Takže Berger mohol odísť kľudne dobrovoľne, o 42 rokov skôr, a nemusel byť deportovaný v tak vysokom veku.

 

 

Boj proti vojnovým zločincom

 

Generálny  prokurátor Monty Wilkinson vo svojom vyhlásení uviedol, že deportácia Bergera bola verejným príkladom „záväzku ministerstva zabezpečiť, aby USA neboli bezpečným útočiskom pre tých, ktorí sa podieľali na nacistických zločinoch proti ľudskosti a iných porušeniach ľudských práv“.

 

„V tomto roku si pripomíname 75. výročie norimberských odsudzujúcich rozsudkov a tento prípad ukazuje, že ani niekoľko desaťročí neodradí ministerstvo od výkonu spravodlivosti v mene obetí nacistických zločinov,“ uviedol prokurátor.

 

Podľa ministerstva spravodlivosti Berger dodnes dostáva nemecký štátny dôchodok za jeho „vojnovú službu“Riaditeľ pre prisťahovalectvo a colnú kontrolu Tae Johnson vyhlásil, že bude neúnavne pracovať na „prenasledovaní tých, ktorí prenasledovali ostatných“.

 

 

„Tento prípad je príkladom vytrvalého odhodlania ICE aj ministerstva spravodlivosti usilovať sa o spravodlivosť a neúnavne loviť tých, ktorí sa podieľali na jednom z najväčších zverstiev histórie bez ohľadu na to, ako dlho to trvá,“ povedal Johnson.

 

Súvisiaci článok: Holokaust popierajú aj v niektorých krajinách, v ktorých sa odohrával. Vyjadrila sa k nemu aj Andrea Bučkováreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Wikipedia / ledbible.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok