Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava -4°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zmodernizované a zrevitalizované SND.
Zmodernizované a zrevitalizované SND.
20.10.2021 17:38 Kultúra
SND rozbieha projekt Dobrí susedia
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2021 17:38 Kultúra

SND rozbieha projekt Dobrí susediaBRATISLAVA - Slovenské národné divadlo iniciovalo projekt Dobrí susedia, v rámci ktorého sa mu podarilo nadviazať spoluprácu s okolitými developermi. Vďaka nej mohlo zrevitalizovať a skultivovať priestory pre návštevníkov vo vnútri divadla a v jeho okolí.


Už Jan Werich hovorieval, že „dobré divadlo sa začína dobrým vrátnikom”, a presne vedel, o čom hovorí. Platilo to v čase, keď tieto pamätné slová vyslovil a platí to aj dnes. 

 

Cieľom projektu Dobrí susedia je preto v duchu Werichovho hesla zvýšiť divácky komfort pri návšteve predstavení v Slovenskom národnom divadle a spríjemniť im pobyt v okolí divadla, ktoré v súčasnosti obklopuje stavebný ruch.

 

 

Kompenzácie za stavebný ruch

„Slovenské národné divadlo stojí v susedstve nákupného centra, ku ktorému čoskoro pribudne jeho dvojička. Už vyše dvoch rokov tak divadlo funguje v bezprostrednej blízkosti intenzívneho pracovného ruchu, ktorý súvisí s výstavbou nového developerského projektu,” priblížil situáciu generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička.

 

„Uvedomujeme si znížený komfort našich divákov pri návšteve divadla, no vnímame fakt, že je to zároveň jedinečná šanca pre divadlo, ako sa stať srdcom nového pulzujúceho centra Bratislavy. Čo je presne to miesto, kam každé divadlo patrí a chce patriť,“ dodáva generálny riaditeľ SND.

 

 

Rolu divadla v novom území si uvedomujú aj noví developeri. V rámci projektu Dobrí susedia sa tak medzi nimi začala rozvíjať spolupráca, aby nová štvrť a divadlo profitovali zo vzájomnej synergie.

 

V prvej fáze projektu Dobrí susedia JTRE v rámci kompenzácie za stavebné úpravy v bezprostrednom okolí divadla finančne podporil revitalizáciu vnútorných a vonkajších priestorov divadla.

 

Modernejšie SND

„Vďaka investícii, ktorú SND získalo prostredníctvom projektu Dobrí susedia, sme mohli skultivovať priestranstvo v okolí budovy SND, aj jeho interiér. Vnímame to ako dôležité gesto od súkromného sektoru, že si kultúru váži a chce ju podporovať,“ dopĺňa Matej Drlička.

 

 

Slovenské národné divadlo mohlo vďaka externým sponzorským zdrojom vykonať niekoľko väčších aj menších úprav. Podarilo sa vyčistiť prednú fasádu budovy, jej obklad z bieleho tatranského travertínu a presklené časti. Premaľovali vstupné priestory a prečalúnili časť mobiliáru vo foyeri divadla.

 

Zelenšie okolie

Pri revitalizácii rastlín v interiéri sa do projektu zapojili kvetinárstva Orchidea a Rhapis, digitálne obrazovky, ktoré nahradili papierové vývesky vo foyer SND, ponúkla firma NAY a časť mobiliáru vo foyer zapožičala firma Konsepti.

 

V exteriérovej pomyselnej polkruhovej náruči divadla okolo fontány pribudla zeleň – do existujúcich plôch sa podarilo vysadiť záhony hortenzií a slnečne exponovaný priestor námestia dotvorilo osem kvetináčov mobilnej zelene s platanmi javorolistými

 

 

Na osvetlenie pešej zóny pribudli jednoduché vlajky, ktoré upriamujú pozornosť návštevníkov na to, že sa prechádzajú pred Slovenským národným divadlom. V budúcnosti by mali k platanom pred vstupom do divadla pribudnúť aj lavičky. 

 

Do priestoru námestia SND v letných mesiacoch umiestňuje mobilný bar pre návštevníkov, v zime ráta s jeho zimnou verziou.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SND

Foto:  SNDNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok