Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. apr. 2021Igor
BratislavaBratislava 15°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia - kyslíková terapia
Ilustračná fotografia - kyslíková terapia
13.01.2021 09:36 Domov
Budú astmatici zaradení v očkovacej elite?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.01.2021 09:36 Domov

Budú astmatici zaradení v očkovacej elite?Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (SAAAP) apeluje že astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania proti koronavírusu. Ochorenie COVID-19 je pre nich mimoriadne nebezpečné.


Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (SAAAP) apeluje, že astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania proti koronavírusu.

Ochorenie COVID-19 je pre nich mimoriadne nebezpečné. Podľa asociácie je potrebné v prvom rade ochrániť najzraniteľnejšie skupiny, aby sa pomohlo súčasnému kolapsu zdravotníckeho systému. Do tejto skupiny patria i astmatici. Rizikové skupiny by mali mať prednosť  aj pred silovými zložkami štátu ako sú vojaci, hasiči či policajti.

 


Podľa predsedu združenia je zarážajúce, že astmatici nie sú explicitne uvedení ako ohrozená skupina zaradená do druhej vlny očkovania.

"V prioritizácii sú síce napísaní aj 'ostatní pacienti s chronickými chorobami', medzi ktorých pravdepodobne môžeme zaradiť aj astmatikov, no v záujme tohto, aby nevznikali nedorozumenia, chceme, aby ich Ministerstvo zdravotníctva SR explicitne uviedlo," dodal.

 Vilim sa odvoláva na odporúčanie Európskej únie, aby sa po ľuďoch z takzvanej prvej línie, teda zdravotníkoch, lekároch a zamestnancoch zariadení sociálnych služieb, očkovali seniori a chorí ľudia. "Chápem, ak sa nechá zaočkovať prezidentka, premiér, alebo iný významný predstaviteľ štátu – je to motivačné. Ale som zásadne proti tomu, aby sme na úkor pacientov uprednostňovali napríklad poslancov Národnej rady SR, na to nevidím žiaden dôvod. A škandál s uprednostňovaním športovcov asi ani nestojí za komentár. Je to nehoráznosť," konštatoval predseda združenia. Pripomína zistenia vedcov, podľa ktorých ak v krajine zaočkujeme milión najstarších ľudí, úmrtnosť na COVID-19 klesne o 70 %.

 Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov je nepolitické, dobrovoľné, charitatívne, humanitárne, nezávislé združenie občanov a právnických osôb pôsobiacich na území Slovenska. Cieľom SAAAP je aktívna podpora občanov a pacientov trpiacich rôznymi druhmi a formami alergie.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok