Bratislavskú čučoriedku 2017 získali Pavol Hammel a múzeum umenia Danubiana

NETKY.SK • 19 Február 2017, 11:05 • 2 min
Bratislavskú čučoriedku 2017 získali Pavol Hammel a múzeum umenia Danubiana

BRATISLAVA - Bratislavská Reduta a jej slávnostne vyzdobené priestory patria dnes večer šestnástemu ročníku Bratislavskému bálu.

slovakia

left justify in out

Dlhoročnou tradíciou bálu je udeľovanie Ceny Júliusa Satinského Bratislavská čučoriedka.

 

Čestná rada v štrnástom ročníku udelila ocenenie v kategórii Osobnosť spevákovi a hudobníkovi Pavlovi Hammelovi za výnimočný prínos pre slovenskú hudobnú scénu. V kategórii Idea – počin patrí za mimoriadny prínos do kultúry ocenenie múzeu moderného umenia Danubiana, za ktorým stojí dvojica zakladateľov Gerard Meulensteen a Vincent Polakovič.

 

Spevák, skladateľ, gitarista a legenda slovenskej scény Pavol Hammel (*7.12.1948, Bratislava) založil v roku 1963 skupinu Prúdy. Ich prvý názov bol The Jets, na Prúdy sa premenovali po pár týždňoch.

 

Začínali s prevzatými piesňami, čoskoro však začali hrať svoj vlastný repertoár. Prvú vlastnú skladbu Spievam si pieseň zložil Hammel v roku 1965. V decembri 1968 nahrali Prúdy dnes už kultový debutový album Zvoňte, zvonky. Na svojom konte má dnes Pavol Hammel viac ako 30 albumov a kompilácií. Z novšej produkcie sú to Nočná galéria a výberovka The Best Of, obe vyšli v septembri 2011. Na začiatku decembra 2013 vydal dvojalbum Pavol Hammel Live a v novembri 2015 nový štúdiový album Z pekla šťastie.

 

„Považujem sa za ortodoxného Bratislavčana, nielen že som sa narodil v Bratislave, ale aj moji rodičia aj starí rodičia sa narodili v Bratislave. Keď som po prázdninách v škole písal slohovú prácu, ako sme strávili prázdniny, nevedel som skoro nič napísať, lebo som nebol na dedine. Jedna babka bývala s nami, druhá o tri ulice ďalej. Sliepku som videl prvýkrát v zoologickej záhrade. Mám veľmi rád Bratislavu, pochodil som kus sveta, ale Bratislave by som za iné mesto nemenil,“ povedal pri poďakovaní za ocenenie Pavol Hammel.

 

Danubiana, plným názvom Danubiana Meulensteen Art Museum je múzeum moderného umenia, ktoré sa nachádza 15 km južne od Bratislavy, v blízkosti mestskej časti Čunovo. Múzeum sa nachádza na polostrove toku rieky Dunaj, otvorené bolo 9.septembra 2000. Jeho zakladateľmi sú Holanďan Gerard Meulensteen a Vincent Polakovič. Počas svojej činnsti predstavila Danubiana diela popredných osobností domácej, európskej a svetovej výtvarnej scény.

 

„V roku 1998 som navštívil v Dánsku múzeum Louisiana, ktoré sa nachádza 35 kilometrov severne od Kodane. Bol som tak nadšený z toho všetkého, bolo to ako zásah bleskom, po hodine a pol som sa vracal autom domov a celý čas som hovoril, že sa musím vrátiť do Bratislavy a nájsť miesto, kde by sa dalo niečo podobné postaviť ako tam pri mori. Z Devína som išiel smerom k Čunovu, a keď som videl toto vodné dielo, magický Dunaj a ten polostrov, tak bolo jasné, že nikde inde to budúce múzeum nemôže stáť, iba na tomto mieste. Ten tip vyšiel ako veľmi správny, v tom čase som nemal ani korunu a toto múzeum bol iba sen. Našťastie som stretol pána Meulensteena z Holandska, ktorý tomu uveril a zafinancoval výstavbu prvej Danubiany, ktorá trvala do roku 2011, kedy sa rozhodol darovať ju Slovensku,“ povedal pre TASR ocenený Vincent Polakovič.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies