Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.11.2019 16:48 Environetky
Bratislava je v projekte zameranom na rozvoj pozitívne energetických oblastí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.11.2019 16:48 Environetky

Bratislava je v projekte zameranom na rozvoj pozitívne energetických oblastíBRATISLAVA - Od novembra sa začala realizácia "smart city" projektu Atelier - Inteligentné mestá riadené komunitami. Zameria sa na rozvoj pozitívne energetických oblastí vo dvoch ukážkových mestách Amsterdam a Bilbao.


Projekt je koordinovaný mestom Amsterdam a realizovaný so zapojením 30 partnerov z 11 európskych krajín. Jeho súčasťou je aj mesto Bratislava. O tom informoval hovorca bratislavskej samosprávy Peter Bubla.

 

Projekt je zameraný na rozvoj pozitívne energetických oblastí s hlavnými ambíciami udržateľnosti a uhlíkovej neutrality, realizovaný v ôsmich európskych mestách, a to v dvoch pilotných mestách projektu v holandskom Amsterdame a španielskom Bilbau a so zapojením spolupracujúcich miest - Bratislava, Budapešť, Kodaň, Krakov, Matoshnos a Riga.

 

Projekt predstaví inovatívne riešenia, ktoré integrujú budovy s inteligentnou mobilitou a technológiami a energiu viac vytvárajú než spotrebúvajú.

 

Spolupracujúce mestá ako Bratislava budú replikovať a prispôsobovať úspešne implementované riešenia a poslúžia ako testovacie lokality pre budúce inteligentné mestá.

 

"Obyvatelia, miestne iniciatívy a energetické spoločenstvá budú zapojené do rozhodovacích procesov a aktivít a budú sa intenzívne zapájať do rozvoja technických riešení počas celého projektu. Občania budú zapojení do inovačných ateliérov s cieľom dosiahnuť maximálny vplyv pre rozvoj pozitívne energetických oblastí," spresnil Bubla.

 

Frank Tazelaar, vedúci útvaru udržateľnosti mesta Amsterdam priblížil, že ich víziou je vytvoriť špecializované inovačné ateliéry pozitívne energetických oblastí s cieľom posilniť miestny inovačný ekosystém a odstrániť právne, finančné alebo sociálne prekážky zavádzania inteligentných riešení.

 

 

"Inovačné ateliéry budú sebestačné a budú pokračovať dlho následne po ukončení projektu, a tak budú motormi na zdokonaľovanie a replikáciu riešení v mestách projektu Atelier a mimo nich v Európe a vo svete. Okrem toho prostredníctvom aktívneho vzdelávacieho programu zachytíme a odovzdáme poznatky a skúsenosti získané z našich inovačných ateliérov," povedal.

 

Každé z ôsmich zapojených miest má vypracovať víziu mesta - City Vision 2050 s cieľom zabezpečiť plynulú premenu mesta od plánovania k implementácii a ďalšie rozširovanie a replikáciu riešení.

 

 

Spustená bude aj webstránka projektu www.smartcity-atelier.eu, ako aj publicita cez sociálne médiá pre komunikáciu a spoluprácu partnerov projektu Atelier i výmenu poznatkov smart city riešení.

 

Projekt Atelier je financovaný Európskou komisiou v rámci programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok