Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. feb. 2023Erika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Na snímke sprava režisér a scenárista filmu Michal Spišák a hovorca Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík pri sarkofágu prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča v katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove.
Na snímke sprava režisér a scenárista filmu Michal Spišák a hovorca Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík pri sarkofágu prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča v katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove.
01.09.2020 18:21 Domov
AKTUALIZOVANÉ: Boris Kollár ocenil aj blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.09.2020 18:21 Domov

AKTUALIZOVANÉ: Boris Kollár ocenil aj blahoslaveného Pavla Petra GojdičaCenu Jozefa Miloslava Hurbana sa predseda Národnej rady SR Boris Kollár rozhodol udeliť viacerým osobnostiam.


Laureátmi štátnej ceny sú Vladimír Krčméry, Milan Kňažko a Ján Budaj. In memoriam ocenil aj blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča, ktorý perzekúciami trpel za vieru v Boha. Predseda parlamentu ocenil aj rabína Romi Cohna. Štátnu cenu im predseda hnutia SME RODINA odovzdal v utorok na Bratislavskom hrade.

Mučeník

Kollár prízvukuje, že gréckokatolíckeho biskupa a mučeníka Pavla Petra Gojdiča nespravodlivo obvinili z vlastizrady, väznili a mučili. "Na následky mučenia skonal 17. júla 1960 vo väzení v Leopoldove. Podľa jeho slov chcel byť otcom sirôt, pomocníkom chudobných a tešiteľom zarmútených. Počas jeho života založil sirotinec, gréckokatolícke gymnázium v Prešove 1936," priblížil predseda NR SR a zdôraznil, že Gojdič podporoval aj učiteľskú akadémiu i seminár a pomáhal pri vydávaní a šírení kníh o Bohu.

 

Rabín

Uznanie si podľa šéfa parlamentu zaslúži aj rabín Abraham Romi Cohn, ktorý zomrel v marci 2020 na ochorenie COVID-19. Počas druhej svetovej vojny urobil veľký a hrdinský čin, keď zachránil 56 židovských rodín. "Ako 15-ročný sa stal partizánom a židovským rodinám pomohol tak, že zháňal pre nich kresťanské doklady. Patril k obdivovateľom bratislavského rabína Chatama Sofera a bojoval, aby zdevastované miesto jeho posledného odpočinku dostalo nový šat," doplnil Kollár.

 

 

Boris Kollár zdôraznil, komu je štátna cena J. M. Hurbana určená. "Cenu odovzdávame ľuďom, ktorí vo svojom živote urobili mnoho pre krajinu a občanov. Svojimi skutkami nejedného z nás pozitívne inšpirovali v hodnotovom zmýšľaní, k prístupu k spoločenským témam či participácii na verejnom dianí. Všetci piati laureáti pomáhali slovenskému národu a ich skutky, obetavosť, prístup či nezlomnosť si zaslúžia poďakovanie, ale hlavne aj ocenenie," povedal.

 

 

Ekologický aktivista 

Práve za činnosť proti normalizácie za prechádzajúceho režimu si podľa Kollára zaslúži aj Ján Budaj, ktorý bol aj ekologickým a občianskym aktivistom. "Bol zostavovateľom samizdatovej publikácie Bratislava nahlas. Počas Nežnej revolúcie moderoval mítingy spoluzaložil hnutie Verejnosť proti násiliu a patril do jeho užšieho vedenia," spresnil šéf parlamentu.

 

 

Formoval SR

Podobnou osobnosťou ako Budaj bol podľa predsedu parlamentu aj bývalý politik a herec Milan Kňažko. Dôležité podľa neho bolo, že sa angažoval v prospech verejných vecí, a to aj po páde predchádzajúceho režimu. Spoluzakladal aj hnutie Verejnosť proti násiliu. "Pracoval na formovaní krajiny. Bol poradcom československého prezidenta Václava Havla. Bol poslancom i ministrom zahraničných veci, ministrom kultúry i podpredsedom vlády. Budaj i Kňažko sú za ich predrevolučné i porevolučné úsilie ocenení prvýkrát," dodal Kollár.

 

 

V prvej línii

Lekár Vladimír Krčméry sa v ostatnom období výrazne angažoval aj ako člen krízového štábu a podľa predsedu NRSR výrazne pomohol v boji proti pandémii. "Za jeho rozvahu patrí vďaka a jeho zásluhy siahajú aj ďalej. Je lekárom odborníkom na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu. Je vysokoškolským pedagógom, zakladateľom zdravotníckych či sociálnych zariadení a zakladá lekárske misie v rozvojových krajinách," skonštatoval šéf parlamentu.
 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Milan Kapusta/Pavel Neubauer/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok