Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.11.2020 11:05 Domov
Zvierací ombudsman predstavil kľúčové body reformy, ktoré by mohli dať stopku týraniu zvierat
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.11.2020 11:05 Domov

Zvierací ombudsman predstavil kľúčové body reformy, ktoré by mohli dať stopku týraniu zvieratBRATISLAVA – So zabezpečovaním dôkazov o týraní zvierat bude mimovládnej organizácii Zvierací ombudsman pomáhať Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.


Zvierací ombudsman to napísal v príspevku na sociálnej sieti. Mimovládka považuje dokazovanie za jeden z kľúčových prvkov pri vyšetrovaní týrania zvierat. Od spolupráce s univerzitou očakáva poskytovanie expertných stanovísk v jednotlivých prípadoch, ktoré budú poskytovať lepšie dôkazy pre potreby vyšetrovania.

 

"Posledné obdobie intenzívne pracujeme na kľúčových reformách, ktoré veríme budú prelomovým míľnikom v efektívnej ochrane zvierat pred týraním. Takéto veci sa občas rodia pomaly, ich súčasťou sú rozsiahle vyjednávania a spolupráca," napísala mimovládka v statuse.

 

"Nakoľko kľúčovým prvkom pri riešení prípadov týrania zvierat je dokazovanie, na ktoré je vo väčšine situácií potrebné využiť skúsenosti odborníkov, našou snahou bolo zlepšiť legislatívu a nastavenie tak, aby sme na Slovensku tieto prípady dokázali efektívnejšie vyšetrovať a trestne stíhať páchateľov," doplnil zvierací ombudsman.

 

Mohlo by vás zaujímať: Policajti už vyšetrujú prípad brutálne utýraných psov v osade

 

Zákaz psích zápasov 
Zmena prichádza s novelou zákona o týraní zvierat, ktorá vstúpila do platnosti 1. novembra. Zmena v zákone upravuje vyšetrovanie týrania zvierat, ktoré už budú riešiť iba špecializovaní vyšetrovatelia školení na problematiku týrania zvierat.

 

 

Zakázané budú aj psie zápasy. Doterajšia právna úprava totiž nepovažovala poštvanie zvieraťa proti inému zvieraťu za trestný čin. Zápasy tak nebolo možné trestnoprávne stíhať. 
 

Prečítajte si tiež: Novelu o prísnejších trestoch za týranie zvierat podpísala aj prezidentka Čaputová

 

Reforma v oblasti týrania zvierat
Zvierací ombudsman dodáva, že pripravená je už aj ďalšia reforma v oblasti týrania zvierat. Tá má od 1. januára 2021 zaviesť zákaz chovu zvierat tým ľudom, ktorí nemajú na chov zvierat podmienky a zvieratá sú u nich týrané či zanedbávané.

 

Reforma má zároveň priniesť aj zriadenie regionálnych zásahových jednotiek, ktoré budú schopné okamžitého zásahu kdekoľvek na Slovensku. Na miesto prípadu budú následne privolaní vyškolení špecialisti na problematiku ochrany prírody a ochrany zvierat pred týraním. Obsah reformy plánuje organizácia predstaviť v najbližších týždňoch.

 

Súvisiaci článok: Policajný zbor reaguje na ohavné prípady týrania zvierat. Rezortu vnútra posunulo vlastnú novelu zákona reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok