Art Film Fest pozná víťazov, uzavrelo ho prekvapenie navyše

NETKY.SK • 27 Jún 2015, 09:47 • 2 min
Art Film Fest pozná víťazov, uzavrelo ho prekvapenie navyše

TRENČIANSKE TEPLICE - Dvadsiaty tretí ročník filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa konal v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne, v piatok ukončil záverečný ceremoniál.

slovakia

left justify in out

Večer patril najmä tvorcom víťazných snímok, okrem nich krištáľovú kópiu ocenenia Hercova misia prijal významný slovenský herec Juraj Kukura. Na návštevníkov však čakalo prekvapenie navyše. Zlatú kameru prijal aj viceprezident festivalu, režisér a scenárista Peter Hledík. O tom, že bude v rukách držať prestížne ocenenie netušil, organizátori držali toto rozhodnutie v tajnosti do poslednej minúty.


„Len aby som nedostal infarkt tu, priamo pod filmovým plátnom. Je to pre mňa šok, počul som to teraz prvýkrát, vôbec neviem, čo mám povedať. Som šokovaný, že tu na Slovensku, kde sa všetko vie, sa nenašiel nikto, kto by mi to predtým povedal,“ zažartoval prekvapený riaditeľ Hercovej misie a držiteľ Zlatej kamery, ktorý na pódiu zvykne stáť v úlohe tých, ktorí ceny rozdávajú. Zakladateľ Art Film Festu si Zlatú kameru prevzal z rúk svojho osemročného syna Filipa.


Absolvent pražskej FAMU, ktorý pôvodne študoval jadrovú fyziku, priznal, že sa mu splnil jeden zo snov. „Raz som chcel mať cenu na tomto festivale, len som to nikomu nepovedal,“ uviedol Peter Hledík. Pokračoval symbolickou fyzikálnou terminológiou: „Keď chceme niečo dosiahnuť, musíme do toho investovať ´nadkritické množstvo´, aby z toho bol úžitok. Nadkritické množstvo peňazí, entuziazmu, znalostí, prípravy. Snažím sa, aby sa do vzniku niečoho veľmi dobrého investovalo dvakrát toľko, ako je výsledok“. Čerstvý laureát ocenenia neskrýval radosť nad vysokou návštevnosťou festivalu. „Veľmi sa teším, že mnohí diváci, ktorí prichádzajú, sa narodili neskôr, ako vznikol tento festival,“ dodal Hledík.


Zvyšok záverečnej noci patril udeľovaniu Modrých anjelov, ktorí sa opäť rozleteli do rôznych kútov sveta. Hlavnú cenu Art Film Festu Modrého anjela za najlepší film spomedzi jedenástich medzinárodných súťažných snímok získal guatemalský film Sopka Ixcanul. Rozpráva príbeh 17-ročného dievčaťa, ktoré pochádza z kmeňa kaqchikelských Mayov a s rodičmi žije pri kávovej plantáži na úpätí aktívnej sopky. Mala by nasledovať tradície, no ona túži objaviť neznámy svet na druhej strane pohoria a ujsť do Ameriky. „Režisér Jayro Bustamante a jeho tím nám ukazujú veľmi intímny rodinný príbeh medzi domorodými kmeňmi v Guatemale, vyhýbajúc sa etnologickým klišé, exotike a sentimentálnosti. Krehký vzťah medzi matkou a dcérou je skúšaný veľmi krutou sociálnou realitou. Porota oceňuje jednoduchý, ale esteticky bohatý prístup k domorodej komunite a k prírode, ktorou sú pohltení,“ zdôvodnila päťčlenná medzinárodná porota hraných filmov na čele s predsedníčkou, talianskou filmovou kurátorkou Laurou Aimone. Sopka Ixcanul si z Art Film Festu odnáša aj Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon pre Máriu Telón za úlohu matky. „Mária Telón drží napätie od začiatku až do konca. Stvárňuje nekonvenčný materský cit s nežnosťou a vtipom,“ uviedla porota. Víťazný film prišla počas Art Film Festu osobne uviesť producentka Pilar Peredo. Sopka Ixcanul zavítala na festival už s významným ocenením z Berlinale – Cenou Alfreda Bauera za originálny prínos filmovému umeniu.


Modrého anjela za najlepšiu réžiu získal James Napier Robertson za novozélandský film Čierny kôň. Snímka prináša pravdivý a dojemný príbeh výnimočného muža, ktorý sa usiloval zlepšiť budúcnosť sociálne slabších detí a učil ich hrať šach. „James Napier Robertson úspešne vedie tím profesionálnych, ale aj neprofesionálnych hercov a zručne dáva každej z excentrických postáv osobný a zároveň mnohostranný rozmer,“ vysvetlila porota. Film získal desať národných cien na Novom Zélande, okrem iného aj za najlepší film a réžiu.


Modrým anjelom za najlepší mužský herecký výkon bol ocenený Krystian Ferrer za úlohu Arnulfa v mexickom filme 600 míľ režiséra Gabriela Ripsteina. Predstavuje tínedžera, ktorý pašuje zbrane pre drogový kartel netušiac, že mu je v pätách nebezpečný agent zo zvláštnej americkej policajnej jednotky. „Krystian Ferrer hrá citlivého mladíka, ktorý musí predstierať, že je drsný, prekonávajúc tak konvenčnú žánrovú schému. Jeho realistické stvárnenie dodáva príbehu celistvosť,“ znel verdikt poroty. Film je ovenčený aj cenou za najlepší debut z prestížneho Berlinale.
  Cenu Primátora mesta Trenčianske Teplice si pripísal jeden z najdiskutovanejších tureckých filmov roka, Sivas režiséra Kaana Müjdeciho, ktorý si cenu osobne prebral. Dramatický príbeh 11-ročného chlapca, ktorý sa nedobrovoľne ocitne na prahu dospelosti, a jeho veľkého bieleho pastierskeho psa ocenila porota „za sugestívnu atmosféru autentickej a drsnej krajiny ako aj za skvelé režijné vedenie predovšetkým detských predstaviteľov v neľahkom príbehu predčasného dospievania.“ Film mal už na konte Zvláštnu cenu poroty aj herecké ocenenie z festivalu v Benátkach.


Primátor mesta Trenčín udelil svoju cenu litovskému filmu Sangailino leto režisérky Alante Kavaité „za veľmi bezprostredný a emocionálne intenzívny portrét dospievania, citového hľadania a sebapoznania vo sfére búrlivých zážitkov dvoch adolescentných dievčat.“ Na Art Film Feste snímku osobne uviedla hlavná herecká predstaviteľka Julija Steponaityté, ktorá za výkon získala litovskú národnú cenu pre najlepšiu herečku. Film už je držiteľom ceny za najlepšiu réžiu z festivalu Sundance a národných cien za najlepší film a réžiu.


Porota sa rozhodla udeliť aj Zvláštne ocenenie. Za zvukový dizajn v českom filme Malá z rybárne ju získali Marek Poledna, Michal Holubec a Ivo Špalj. "Inteligentný a vycibrený zvukový dizajn zohráva v tomto pútavom animovanom filme významnú úlohu a vdychuje postavám v svojbytnom mikrokozme život," uviedla porota. Snímka je parafrázou klasickej rozprávky Hansa Christiana Andersena Malá morská víla a bola historicky prvým animovaným filmom, ktorý Art Film Fest histórii uviedol v Medzinárodnej súťaži hraných filmov.


Modrého anjela za najlepší krátky film si spomedzi 36 filmov vybojoval rumunský film Umenie režiséra Adriana Sitaru. Medzinárodná porota súťaže krátkych filmov pod vedením nórskeho filmára a kurátora Pera Fikseho ocenila film „pre ostré minimalistické a presné satirické stvárnenie protikladov súčasného filmového priemyslu, ktorý zvádza vnútorný boj, aby našiel rovnováhu medzi cynizmom, krutosťou a súcitom.“


Okrem hlavnej ceny udelila trojica porotcov aj tri Zvláštne uznania. Prvé sa ušlo krátkemu poľskému filmu Objekt v réžii Pauliny Skibińskej za to, že „režisér a kameraman tohto experimentálneho dokumentu dokázal stvárniť prírodu a ľudskú bytosť v kontraste jemnej krásy a ľadového chladu.“ Druhé zvláštne uznanie získal krátky francúzsky film Muž so psom režiséra Kamala Lazraqa. „Príbeh dnešného Orfea, ktorý sa ocitne v kráľovstve odpadlíkov počas zúfalého hľadania svojho strateného miláčika. Jednoducho povedané – dobrá filmárčina,“ odôvodnila porota. Tretie sa ušlo estónskej snímke Dom nevedomia režiséra Priita Tendera za „preniknutie do našich snov a premietnutie ich na veľké plátno použitím najvhodnejšieho vyjadrenia – animácie.“


Art Film Fest počas svojho 23. ročníka premietol v priebehu ôsmich dní 126 filmov z 50 krajín. Cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme dostala okrem Juraja Kukuru aj česká diva, držiteľka piatich Českých levov Anna Geislerová. Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie si na otváracom ceremoniáli tohtoročného Art Film Festu prebral významný slovenský kameraman Ján Ďuriš.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies