Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. okt. 2021Hedviga
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Americká spoločnosť testuje liek proti koronavírusu.
Americká spoločnosť testuje liek proti koronavírusu.
24.03.2020 18:09 Koronavirus
Americká spoločnosť, s ktorou spolupracoval významný český vedec, vyvíja liek proti koronavírus
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.03.2020 18:09 Koronavirus

Americká spoločnosť, s ktorou spolupracoval významný český vedec, vyvíja liek proti koronavírus



Biotechnologická spoločnosť Gilead Sciences so sídlom v Kalifornii vyvíja vakcínu proti koronavírusu. V minulosti pracoval pre túto spoločnosť aj významný český Antonín Holý, ktorý pracoval na vývoji lieku proti HIV, hepatitíde typu B a AIDS. Podľa zverejnených informácií je práve táto firma najbližšie k nájdeniu účinného lieku.


Šírenie koronavírusu by mal zastaviť liek s názvom "remdesivir", ktorý je podľa odborníkov zatiaľ najúčinnejším liečivom zo všetkých. Práve vďaka úspešnosti vedeckého tímu vzrástli ceny akcií tejto spoločnosti o 23%.

 

Viac o remdesivire

Liek proti vírusom Remdesivire bol pôvodne testovaný na ľuďoch, ktorí boli nakazení ebolou. Osvedčil sa aj pri liečení ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), a tiež stredovýchodného respiračného syndrómu (MERS).

 

 

Liečivo poskytli niekoľkým pacientom vo svete

Zdravotné stredisko Univerzity v Nebraske v spolupráci s Národným ústavom pre alergické a infekčné choroby momentálne vedie prvé klinické testovanie s použitím remdesiviru v USA. Podľa slov odborníkov by  práve tento liek mohol zabrať a vyliečiť pacientov nakazených koronavírusom. "Uvedomujeme si, že existujú vážne chorí pacienti, ktorí sa nemôžu zúčastniť  klinického testovania," vyjadrila sa spoločnosť. Týmto pacientom zatiaľ nepomohla ani jedna zo schválených možností liečby. "Gilead spolupracuje s regulačnými agentúrami na poskytovaní remdesiviru týmto pacientom. Doteraz sme poskytli núdzový prístup k remdesiviru niekoľkým stovkám pacientov v Spojených štátoch, Európe a Japonsku."

 

 

Liek proti koronavírusu vyvíjajú aj ďalšie spoločnosti

Liek proti koronavírusu, ktorým je momentálne nakazených takmer 395-tisíc ľudí na celom svete, sa snažia nájsť aj ďalšie spoločnosti, ako napríklad BioNTech SE and Pfizer Inc., GlaxoSmithKline, Heat Biologics Inc., Inovio Pharmaceuticals Inc., Johnson & Johnson, Moderna Inc. a niekoľko ďalších.

 

Antonín Holý a jeho spolupráca so spoločnosťou Gilead Sciences

Antonín Holý sa narodil v Prahe, kde študoval organickú chémiu v rokoch 1954 až 1959 na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity. Od roku 1960 školil na Ústave organickej chémie a biochémie (IOCB) Československej akadémie vied v Prahe, neskôr tam pracoval ako výskumník. V roku 1987 sa stal vedúcim oddelenia chémie nukleových kyselín a od roku 1994 do roku 2002 bol vedúcim ÚOCHB.
 

V roku 2006 americká biofarmaceutická spoločnosť Gilead Sciences a Ústav organickej chémie a biochémie (IOCB) Akadémie vied Českej republiky spoločne vytvorili nové výskumné centrum zamerané na vývoj nových prípravkov.

 

Významná osobnosť medicíny

Holý je autorom viac ako 400 vedeckých objavov a je držiteľom 60 patentov. Jeho práca zasiahla milióny ľudí s vírusovými chorobami, ako sú HIV, AIDS, hepatitída typu B, a mnohými ďalšími chorobami. 

 

 

 



reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, Gilead



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok