Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
24. sep. 2020Ľuboš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
11.05.2020 14:32 Domov
Aké sú názory koalície a opozície na zrýchlené konania v NRSR pri prijímaní zákonov?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2020 14:32 Domov

Aké sú názory koalície a opozície na zrýchlené konania v NRSR pri prijímaní zákonov?BRATISLAVA - Podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Boris Susko (Smer-SD) povedal, že do budúcnosti má „určite obavu“ zo zneužívania pandémie koronavírusu na prijímaní zákonov v parlamente v zrýchlenom režime. Naopak, ďalší podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Alojz Baránik (SaS) v tom problém nevidí.


"Ak máme postupovať v súlade s legislatívou, je potrebné ju čo najskôr prijať," tvrdí Baránik. Parlament na doterajších šiestich schôdzach prijal dve desiatky zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Do snemovne ich predložila vláda. 

 

Susko za opozíciu 
Poslanec Susko upozornil, že všetky zákony boli v parlamente schvaľované v zrýchlenom režime. "Vo väčšine prípadov, ktoré boli odôvodnené ochorením Covid-19, na to bol dôvod, ale v niektorých ustanoveniach prijatých zákonov, nebol absolútne dôvod takto konať," zdôraznil Susko. Pripomenul, že aj na schôdzi, ktorá začína v utorok 12. mája, je predložená novela zákona o štátnej službe a "tam tiež nie je dôvod na skrátené konanie". Smer sa minulý týždeň vyjadril, že spomínaná novela umožní robiť čistky v štátnej správe pod rúškom pandémie.

 

 

Absencia procesu 
Podľa Suska sa spôsob rokovania o zákonoch môže prejaviť na ich kvalite. "V prvom rade sa neuplatňuje medzirezortné pripomienkové konanie a chýba aj pripomienkové konanie na tripartite. To znamená na hospodárskej a sociálne rade, kde sú zastúpené zamestnávateľské zväzy, Združenie miest a obcí Slovenska a odborári. Často tam bývala tvrdá diskusia zamestnancov, zamestnávateľov a obcí k predkladaným zákonom," priblížil Susko. Rovnako sa podľa neho mohla vyjadriť aj verejnosť. "Tento celý proces absentuje, a to je veľký problém," doplnil.

 

Baránik za koalíciu
Poslanec Baránik povedal, že kritiku zo strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) vníma ako politicky tendenčnú. "Všetci vieme, ako oni prijímali v zrýchlenom konaní veci, ktoré nemali byť takto riešené," zdôraznil. Podľa Baránika si Smer-SD vyberá niečo z toho mála, čo je ako tak "kritizovateľné". Podľa štandardov, ktoré nastavil Smer-SD, je tento proces podľa Baránika úplne v pohode.

 

 

Zrýchlené konanie 
Zákon o rokovacom poriadku parlamentu hovorí, že za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo hrozia štátu značné hospodárske škody, tak národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona. V praxi to znamená, že v jeden deň vláda schváli návrh zákona a už v ten deň môže o ňom rokovať poslanecká snemovňa a na druhý deň ho definitívne prijme.

 

Nesúhlas opozície

Mnohé návrhy zákonov súvisiacich s koronavírusom podporila aj opozícia, ale k niektorým mala výhrady. Príkladom bola novela zákona o Súdnej rade SR. Tá umožnila, že sa zasadnutia súdnej rady môžu konať online spôsobom. Zároveň zaviedla mechanizmus, ktorý má zabezpečiť fungovanie rady v čase, keď nie je obsadená funkcia predsedu a podpredsedu rady. V takom prípade zákon stanovil, že povinnosti šéfa súdnej rady dočasne prevezme najstarší člen súdnej rady.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok