Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
28. máj. 2022Viliam
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.08.2021 05:00 Koronavirus
Na Slovensku dominuje delta variant, laboratóriá potvrdili ďalšiu mutáciu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.08.2021 05:00 Koronavirus

Na Slovensku dominuje delta variant, laboratóriá potvrdili ďalšiu mutáciu!BRATISLAVA - Vyplýva to z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek.


Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Od spustenia sekvenovania do konca júla bol variant delta identifikovaný celkovo v 293 prípadoch, v jednom prípade išlo o delta variant s ďalšou špecifickou mutáciou.

 

Vysoko infekčná indická mutácia 
Prvý laboratórne potvrdený prípad delta variantu koronavírusu zaznamenali v júni, kedy mal na Slovensku jednoznačnú prevahu ešte variant alfa.

 

Podiel pozitívnych vzoriek s delta variantom postupne narastal v priebehu júla a koncom mesiaca už dominoval. Vzhľadom na vysokú infekčnosť indickej mutácie koronavírusu sa to podľa úradu dalo očakávať. 

 V prvých dvoch júlových týždňoch vo vzorkách ešte stále prevládal alfa variant. Vo vzorkách sekvenovaných 22. júla už mal prevahu delta variant.

 

Zo 181 úspešne sekvenovaných vzoriek bol delta variant potvrdený v 112 prípadoch, alfa variant v 66 a zvyšok tvorili iné varianty.

 

“Vo vzorkách sekvenovaných o päť dní neskôr bol delta variant potvrdený už v 75 prípadoch, z toho v jednej vzorke sa potvrdil aj delta variant nesúci navyše ďalšiu špecifickú mutáciu. Alfa variant bol potvrdený v 12 prípadoch,” uviedla laboratórna diagnostička a molekulárna biologička na ÚVZ Anna Kaliňáková.

 

Doplnila, že na sekvenovanie bolo určených 96 vzoriek, z toho úspešne osekvenovaných bolo 87. Vzorky sekvenované v závere júla teda potvrdili dominantné postavenie delta variantu.

 

Mohlo by vás zaujímať: Slovensko je na míle vzdialené od vytvorenia kolektívnej imunity. Ideme sa s deltou pobiť holými rukami, skonštatoval Matovič

 

Hrozbou je komunitné šírenie
Na sekvenovaní vzoriek spolupracujú laboratóriá ÚVZ, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

 

Od 1. do 31. júla na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovali 1 045 pozitívnych vzoriek. Na sekvenovanie bolo postúpených 672, čo je približne 64 % zo všetkých pozitívnych vzoriek. Pri počte 625 úspešne sekvenovaných vzoriek je ich podiel 60 % zo všetkých pozitívnych vzoriek.

 


Na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa vykonávajú laboratóriá sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s hodnotou Ct 25 a nižšou, keďže Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.

 

„Očkované osoby sú chránené pred život ohrozujúcimi stavmi. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie medzi neočkovanými osobami,” dodal hlavný hygienik Ján Mikas.
 

Prečítajte si tiež: V Českej republike sa objavil už aj variant delta plus!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok