Vysoké školy pripravujú študentov na zamestnanie spoločne s firmami

NETKY.SK • 22 September 2013, 11:28 • 2 min
Vysoké školy pripravujú študentov na zamestnanie spoločne s firmami

BRATISLAVA - Niektoré univerzity poskytujú špeciálne projekty pre svojich študentov.

slovakia

left justify in out

Praktické skúsenosti do budúceho zamestnania naberajú mladí ľudia už počas vysokoškolského štúdia. Niektoré univerzity dokonca poskytujú špeciálne projekty pre svojich študentov. V rámci nich sa snažia spojiť ich všeobecné vedomosti s praktickými skúsenosťami a spolupracujú pritom s rôznymi firmami na Slovensku.

"Všetky naše fakulty riešia projekty, ako aj bakalárske, inžinierske a doktorandské práce v spojení s praxou. V mnohých prípadoch témy zadávajú učitelia práve v spolupráci s firmami a študenti tak časť výskumu realizujú priamo v podnikoch," informovala TASR o aktivitách Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave manažérka pre komunikáciu Andrea Hajdúchová.

Univerzita napríklad spolupracuje s automobilkou Volkswagen (VW) v rámci študijného programu Automobilová produkcia. Časť štúdia tak absolvujú študenti priamo v bratislavskom závode, časť v laboratóriách fakulty. Práce, ktoré riešia, súvisia s praxou v podniku. Študentom sa tak napríklad podarilo vyvinúť technológiu na takmer 100-% recykláciu použitých motorových olejov. Vďaka tomuto výskumu vznikli na východnom Slovensku desiatky pracovných miest.

"Študenti zapájaní do výskumu v spolupráci s praxou si ľahko nachádzajú zamestnanie, a to nielen vo firmách, s ktorými už počas štúdia spolupracovali. Pre zamestnávateľov majú totiž pridanú hodnotu, dokážu riešiť konkrétne praktické zadania, navrhovať zlepšenia a inovácie," uviedol rektor STU Robert Redhammer.

Prax so štúdiom majú spojenú aj študenti na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. Napríklad študenti medicíny praxujú na oddeleniach nemocníc. Fakulta manažmentu zase v zimnom semestri aktuálneho akademického roka otvára nový výberový predmet Rozvoj podnikateľských zručností v interdisciplinárnych tímoch.

"Cieľom predmetu je rozvoj podnikateľského potenciálu študentov v interdisciplinárnych tímoch zložených zo študentov fakúlt univerzity, ktorí sa chcú naučiť, ako prakticky pristupovať k dotiahnutiu podnikateľského nápadu až do realizovateľnej podoby vo forme biznis plánu," priblížil prorektor UK Ján Pekár. Podľa jeho slov rozvoj podnikateľského myslenia a zručností je pre študentov prínosný aj v prípade, ak neuvažujú o podnikaní ako o primárnej kariérnej voľbe.

"Nadobudnuté kvality im totiž umožnia lepšie sa uplatniť a byť prínosom aj v pozícii napríklad zamestnanca či vedeckého pracovníka," konštatoval Pekár. Univerzita tiež spolupracuje so súkromnou firmou v oblasti komplexného skúmania DNA vo Výskumnom centre molekulárnej genetiky na Prírodovedeckej fakulte UK. "Vďaka najmodernejšej technike sa podieľajú na skúmaní oblastí, ktoré doteraz nebolo možné skúmať. Spoločná iniciatíva prepájajúca akademickú a súkromnú sféru je základom pre úspešný prenos poznatkov z vedy do praxe," dodal prorektor UK.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies