Za okrúhlym stolom k riešeniu neľahkých životných situácií rodín s ŤZP deťmi sa zišli zástupcovia rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ústredia práce, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska Božena Kováčová a tiež predstaviteľky jednotlivých platforiem, ktoré zastupujú rodičov detí s ŤZP. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš prišiel s niekoľkými návrhmi, ktoré týmto rodinám pomôžu. Spomínaní predstavitelia jednotlivých organizácií tieto opatrenia vítajú.
„Zvyšujeme príplatok k príspevku na opatrovanie detí zo 100 Eur na 200 Eur. Z eurofondov prostredníctvom projektu, pomôžeme mestám a obciam s financovaním odľahčovacej služby v plnom rozsahu čo znamená, že túto službu preplatíme rodičom, ktorí ju využijú, celú. Potrebná však bude aj úprava v zákone,“ zdôraznil minister práce Erik Tomáš.
Po novom upravia režim odľahčovacej služby. Pre pobytovú odľahčovaciu službu ponechajú 30 kalendárnych dní. To je obdobie, počas ktorého môžu rodičia umiestniť svoje dieťa do pobytového zariadenia a týmto spôsobom môžu využiť tento čas na zaslúžený oddych prípadne na vybavenie neodkladných záležitostí.
Finančné prostriedky z eurofondov použijú tiež na odľahčovaciu službu vo forme ambulantnej a domácej terénnej opatrovateľskej služby. V takomto prípade ale už nepôjde o 30 dní, ale o 12 hodín za 30 dní teda dohromady budeme financovať 360 hodín počas jedného roka.
„S týmto je veľká spokojnosť, pretože doteraz odľahčovacia služba prakticky nefungovala. Pripomeniem, že odľahčovacia služba je v kompetencii miest a obcí, ktoré sa však boria s nedostatkom prostriedkov aj personálu na to, aby túto službu efektívne poskytovali. Práve preto ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zafinancuje prostredníctvom eurofondov celú túto službu v jednotlivých režimoch,“ poznamenal šéf rezortu sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Odľahčovaciu službu budú môcť poskytovať iba registrované zariadenia sociálnych služieb a vykonávať ju budú iba profesionáli s požadovanou kvalifikáciou.
Zároveň sa pracuje na projekte Rodinných poradní. Aktuálne v rámci pilotného projektu ich je 5, no do konca budúceho roka ich po celom Slovensku bude v počte 46. Poskytovať budú psychologické, sociálne a právne poradenstvo, ktoré je nevyhnutné práve pri riešení ťažkých a krízových životných situácií jednotlivcov a rodín.
Prostredníctvom eurofondov sa tiež posilní včasná intervenciu, ktorá je určená pre rodiny s deťmi do 7 rokov. V tomto prípade chcú navýšiť počet pracovníkov, a zároveň aj počet rodín, ktoré takúto pomoc pri ŤZP deťoch výrazne potrebujú.
Minister práce Erik Tomáš ubezpečil, že všetky tieto opatrenia budú spustené najrýchlejšie ako sa len dá, pričom platiť budú do 1. januára 2026, keďže sa chystá reforma sociálnych služieb, ktorá celú túto problematiku obsiahne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies