Doktorand STU vytvoril program na hľadanie anomálií mozgu

NETKY.SK • 23 Január 2017, 16:20 • 2 min
Doktorand STU vytvoril program na hľadanie anomálií mozgu

BRATISLAVA - Doktorand Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU) Martin Tamajka vytvoril program, ktorý dokáže automaticky vyhodnotiť 3D snímky z jedného vyšetrenia magnetickou rezonanciou.

slovakia

left justify in out

V projekte sa zatiaľ zameral na snímky mozgu. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová s tým, že automatická analýza medicínskych dát je výskum, ktorý uskutočňujú vedci po celom svete.


Program zatrieďuje do troch skupín naskenované časti mozgu - šedú hmotu, bielu hmotu a mozgovomiechovú tekutinu. Pri zatrieďovaní umožňuje identifikovať anomálie a upozorniť na ne lekárov. Uľahčuje tak diagnostiku ochorení ako Alzheimerova choroba, demencia, skleróza multiplex či nádory mozgu. Settey Hajdúchová uvádza, že v súčasnosti takto snímky najčastejšie vyhodnocujú rádiológovia.

 

"Program Tamajku im ušetrí hodiny monotónnej práce. Snímky môže program spracovať napríklad v noci a lekára budú ráno čakať informácie potrebné pre stanovenie diagnózy a určenie liečby," uvádza v správe Settey Hajdúchová.


"V prvom kroku bolo potrebné umelú inteligenciu naučiť čítať, čo vidí na snímke a správne jednotlivé časti 3D obrazu rozlišovať a zhlukovať do zmysluplných celkov. Najskôr musí program odstrániť okolité tkanivá ako lebka, oči a ďalšie nedôležité časti obrazu a umelá inteligencia musí potom správne zatriediť časti mozgu do šedej a bielej hmoty a mozgovomiechovej tekutiny. Neurónovú sieť som učil rozpoznávať len zdravé mozgy, a teda pri anomáliách ako napríklad nádor si nebude istá, kam časť snímky zaradiť. Toto môže byť upozornenie pre lekára, že v mozgu niečo nie je tak, ako má byť,“ vysvetľuje Tamajka.


Študent musel stanoviť viac ako 50 parametrov, pomocou ktorých umelá inteligencia snímky vyhodnocuje. Následne učil program rozpoznávať zdravé mozgy pomocou stoviek snímok mozgu. V treťom kroku už umelá inteligencia pracovala sama a nasledovalo porovnanie jej výsledkov s výsledkami rádiológov. "Neviedla si zle, odlišnosť bola v rozsahu, v akom je to bežné aj vtedy, keď snímky vyhodnocujú ľudia. Metóda, ktorú doktorand STU vyvinul, sa dá použiť aj na segmentáciu iných orgánov ľudského tela," uvádza Settey Hajdúchová.

 

Ako hovorí Tamajka, stačí umelú inteligenciu naučiť čítať snímky iného orgánu. Na projekte spolupracoval s firmou Siemens. Koncom minulého roka už s projektom skončil na treťom mieste v súťaži IT SPY, ktorá hodnotí najlepšie české a slovenské IT diplomovky.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies