Pellegrini: EÚ musí podporovať odbúranie digitálnej priepasti vo svete

NETKY.SK • 1 December 2016, 17:35 • 2 min
Pellegrini: EÚ musí podporovať odbúranie digitálnej priepasti vo svete

BRUSEL - Európska únia môže a musí pomôcť s procesom digitalizácie v rámci rozvojovej pomoci krajinám Afriky, Ázie či Latinskej Ameriky. Odznelo to dnes v Bruseli na konferencii venovanej informatizácii rozvojových krajín, ktorú pripravilo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v spolupráci s belgickou vládou.

slovakia

left justify in out

Konferenciu na vysokej úrovni otvoril podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini spolu s podpredsedom belgickej vlády Alexandrom De Croom a podpredsedom Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrusom Ansipom.

 

Hlavnou témou bola úloha digitálnych technológií pri poskytovaní rozvojovej pomoci krajinám v Afrike, Ázii či v Latinskej Amerike za situácie, keď rýchly rozvoj informačných a komunikačných technológií a internetu má celosvetový dosah a vytvára dobré príležitosti z hľadiska trvalo udržateľného rastu ekonomík a rozvoja spoločnosti. Zároveň tento proces posilňuje aj postavenie ľudí a demokratické procesy vo verejnej správe.

 

Pellegrini v rámci konferencie upozornil, že digitalizácia so sebou prináša nielen nové výzvy, ale aj hrozby, a vyslovil sa za odbúravanie "digitálnej priepasti", čiže nerovnomerného rozdelenia výhod plynúcich z informatizácie spoločnosti.

 

"Osobitnú pozornosť musíme venovať nedostatočne pokrytým územiam, ale aj marginalizovaným komunitám, najmä v menej rozvinutých krajinách, ako aj podpore rodovej rovnosti, mladých ľudí a začleňovaniu osôb so zdravotným postihnutím. Digitálne technológie by mali slúžiť k lepšiemu životu pre miliardy ľudí na celom svete," upozornil Pellegrini. Na otázku TASR, ako chce EÚ pomáhať s digitalizáciou v tých častiach sveta, kde chýba elektrina a základné technologické vybavenie, podpredseda vlády SR uviedol, že to sú veci, ktoré idú "ruka v ruke", keďže rozvojová pomoc je aj o výstavbe príslušnej infraštruktúry.

 

"Na svete je vyše miliardy ľudí, ktorí nemali možnosť stretnúť sa s digitálnymi technológiami. Moderné technológie nám však umožňujú im oveľa viac pomôcť ako v minulosti," vysvetlil Pellegrini. Dodal, že napríklad v stredu bol v Bruseli ocenený projekt internetového vzdelávania v Palestíne, ktoré je za tamojšej situácie oveľa kvalitnejšie ako klasické vzdelávanie.

 

Pellegrini priznal, že v oblasti informatizácie "ešte stále máme čo robiť aj doma", na druhej strane však už vieme odovzdať svoje doterajšie skúsenosti tým krajinám, ktoré sa len začínajú informačne modernizovať. Spomenul potenciál Afriky, ktorej štáty môžu mať vďaka pomoci EÚ v najbližších rokoch najmodernejšie počítačové a technologické vybavenie, a to celoplošne, na rozdiel od európskych krajín, kde sa doterajšia infraštruktúra mení postupne a nerovnomerne.

 

"V tom je potenciál, že z mnohých afrických krajín sa môžu stať moderné, dynamicky rastúce krajiny," zdôraznil Pellegrini. Tento trend bude podľa neho uskutočniteľný za podpory EÚ, ktorej úlohou je pomáhať tretím krajinám, ak chce byť globálnym "hráčom".

 

Podpredseda vlády SR v tejto súvislosti ocenil, že aj na dnešnej konferencii odzneli slová uznania na adresu slovenského predsedníctva, ktoré rámci svojej agendy dokázalo presadiť využívanie digitálnych technológii pri rozvojových politikách EÚ. Závery Rady ministrov, ktoré boli k tejto téme prijaté 28. novembra, majú pomôcť udať nový kurz európskej rozvojovej politike aj z hľadiska digitálnej revolúcie.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies