Antinobelovu cenu za rok 2015 získali aj slovenskí vedci

NETKY.SK • 18 September 2015, 10:12 • 2 min
Antinobelovu cenu za rok 2015 získali aj slovenskí vedci

BOSTON - Predstavitelia satirického časopisu Annals of Improbable Research (v preklade Anály nepravdepodobného výskumu, pozn. SITA) odovzdali vo štvrtok na Harvardovej univerzite takzvané Antinobelove ceny (Ig Nobel Prizes), ktoré už od roku 1991 získavajú vedci za najneužitočnejší a najabsurdnejší výskum alebo vynález.

slovakia

left justify in out

V kategórii medicína ocenili tento rok aj výskum slovenských vedcov. Celkovo rozdali Antinobelove ceny v desiatich kategóriách, pričom už tradične niektoré z nich odovzdali laureáti skutočných Nobelových cien.

 

Tím slovenských vedcov v zložení Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Natália Kamodyová, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená a Gabriel Minárik dostal spoločne s Japoncom Hadžimem Kimatom cenu za experimenty pri skúmaní biomedicínskych benefitov alebo dôsledkov intenzívneho bozkávania a iných intímnych, medziľudských aktivít. Durdiaková a Celec sa zúčastnili priamo na slávnostnom udeľovaní ocenení.

 

Callum Ormonde, Colin Raston, Tom Yuan, Stephan Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin Pugliese, Tivoli Olsen, Mariam Iftikhar a Gregory Weiss získali Antinobelovu cenu za chémiu za vynájdenie chemického postupu na čiastočné odvarenie vajíčka. V kategórii fyzika zas uspeli Patricia Yang, David Hu, Jonathan Pham a Jerome Choo za otestovanie biologického princípu, že takmer všetkým cicavcom trvá vyprázdnenie močového mechúra približne 21 sekúnd (plus-mínus 13 sekúnd).

 

Bangkockej metropolitnej polícii udelili cenu ekonómiu za nápad dávať príplatky policajtom, ktorí odmietli prijať úplatok. Bruno Grossi, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez a José Iriarte-Díaz si zistenie, že keď kuraťu pripevníte na zadok paličku so závažím, kura začne chodiť podobne, ako pravdepodobne chodili dinosaury, vyslúžili ocenenie v kategórii biológia.

 

Antinobelovu cenu za fyziológiu a entomológiu získali Justin Schmidt za vytvorenie stupnice bolesti, ktorá meria relatívnu bolesť po uštipnutí rôznymi druhmi hmyzu, a Michael L. Smith za pokus, pri ktorom ho včely opakovane bodli na 25 rôznych miestach na tele, aby tak zistil, ktoré miesta sú najmenej bolestivé (lebka, konček stredného prsta na nohe a rameno) a ktoré najviac bolestivé (nosná dierka, horná pera a penis).

Prehľad víťazov Ig Nobel Prizes za rok 2015:
Chémia: Callum Ormonde, Colin Raston, Tom Yuan, Stephan Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin Pugliese, Tivoli Olsen, Mariam Iftikhar a Gregory Weiss za vynájdenie chemického postupu na čiastočné odvarenie vajíčka.
 

Fyzika: Patricia Yang, David Hu, Jonathan Pham a Jerome Choo za otestovanie biologického princípu, že takmer všetkým cicavcom trvá vyprázdnenie močového mechúra približne 21 sekúnd (plus-mínus 13 sekúnd).
 

Literatúra: Mark Dingemanse, Francisco Torreira a Nick J. Enfield za zistenie, že slovíčko "huh?" alebo jeho ekvivalenty existuje v každom ľudskom jazyku a za to, že si nie sú istí, prečo tomu tak je.
 

Manažment: Gennaro Bernile, Vineet Bhagwat a P. Raghavendra Rau za objav, že mnohí riaditelia veľkých korporácií si v detstve obľúbili riskovať po tom, čo zažili prírodnú katastrofu (zemetrasenie, vulkanické erupcie, cunami alebo lesné požiare), ktorá pre nich nemala žiadne vážne osobné dôsledky.
 

Ekonómia: Bangkocká metropolitná polícia za nápad dávať príplatky policajtom, ktorí odmietli prijať úplatok.
 

Medicína: Hadžime Kimata spoločne s tímom v zložení Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Natália Kamodyová, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená a Gabriel Minárik za experimenty pri skúmaní biomedicínskych benefitov alebo dôsledkov intenzívneho bozkávania a iných intímnych, medziľudských aktivít.
 

Matematika: Elisabeth Oberzaucher a Karl Grammer za pokus využiť matematické postupy na určenie, či a ako dokázal marocký sultán Mulaj Ismaíl v rokoch 1697 až 1727 splodiť 888 potomkov.
 

Biológia: Bruno Grossi, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez a José Iriarte-Díaz za zistenie, že keď kuraťu pripevníte na zadok paličku so závažím, kura začne chodiť podobne, ako pravdepodobne chodili dinosaury.

 

Diagnostika: Diallah Karim, Anthony Harnden, Nigel D'Souza, Andrew Huang, Abdel Kader Allouni, Helen Ashdown, Richard J. Stevens a Simon Kreckler za objav, že akútna apendicitída sa dá presne diagnostikovať intenzitou bolesti, keď pacient ide v aute cez retardéry.
 

Fyziológia a entomológia: Justin Schmidt za vytvorenie stupnice bolesti, ktorá meria relatívnu bolesť po uštipnutí rôznymi druhmi hmyzu, a Michael L. Smith za pokus, pri ktorom ho včely opakovane bodli na 25 rôznych miestach na tele, aby tak zistil, ktoré miesta sú najmenej bolestivé (lebka, konček stredného prstu na nohe a rameno) a ktoré najviac bolestivé (nosná dierka, horná pera a penis).




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies