Zomrel Adolf Burger - posledný pamätník nacistickej operácie Bernhard

NETKY.SK • 8 December 2016, 13:53 • 2 min
Zomrel Adolf Burger - posledný pamätník nacistickej operácie Bernhard

PRAHA - Posledný pamätník operácie Bernhard, nacistického projektu falšovania platidiel spojencov, rodák z Veľkej Lomnice v okrese Kežmarok Adolf Burger zomrel v utorok v Prahe vo veku 99 rokov.

slovakia

left justify in out

Práve podľa Burgerovej knihy Diablova dielňa vznikol rovnomenný rakúsky film s originálnym názvom Die Fälscher (Falšovatelia), ocenený v roku 2008 Oscarom pre najlepší zahraničný film roka.

 

Vyučený typograf, ktorý bol v rokoch 1937-1939 príslušníkom československej armády, pracoval po vzniku tzv. Slovenského štátu vo svojej pôvodnej profesii v Bratislave. Zapojil sa aj do odbojovej činnosti komunistickej skupiny. V roku 1942 ho zatkli a previezli ho najskôr do Žiliny, odkiaľ ho deportovali spoločne s manželkou do vyhladzovacieho tábora Auschwitz.

 

Odtiaľ ho vzhľadom na jeho povolanie presunuli do koncentračného tábora Sachsenhausen, ktorý bol miestom výroby nepravých britských libier a amerických dolárov v rámci spomínanej operácie nacistov. Bol jej posledným žijúcim pamätníkom. Po druhej svetovej vojne sa Adolf Burger usadil v Prahe.

 

Niekdajší väzeň č. 64401, ktorému po vojne dlho jeho zážitky neverili a ktorému pomohol až objav falšovaných finančných prostriedkov v Toplitzskom jazere v roku 1959, zasvätil svoj život osvete o hrôzach holokaustu. Navštívil tisícky škôl, a to nielen v bývalom Československu a jeho nástupníckych štátoch, ale aj v Nemecku. Bol členom prezídia Medzinárodného sachsenhausenského výboru.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies