Zlaté glóbusy ovládol Špinavý trik, ocenili aj Perníkového tatka

NETKY.SK • 13 Január 2014, 07:48 • 2 min
Zlaté glóbusy ovládol Špinavý trik, ocenili aj Perníkového tatka

LOS ANGELES - Zlatý glóbus pre najlepší film v žánri dráma získala životopisná snímka 12 rokov otrokom.

slovakia

left justify in out

Príbeh slobodného muža, ktorého ilegálne predajú do otroctva, mal pritom v hre sedem nominácií, no zvíťazil len v tejto jedinej kategórii. Režisér filmu Steve McQueen v rámci ďakovnej reči oslovil aj herca Brada Pitta, ktorý bol jedným z producentov, no na nedeľnom podujatí sa nezúčastnil a odkázal mu, že bez neho by film nevznikol.

Zoznamu kandidátov vo filmových kategóriách 71. ročníka udeľovania cien Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) pritom spolu s 12 rokov otrokom vládla snímka Špinavý trik. Hviezdne obsadený film vyhlásili za najlepšiu komédiu alebo muzikál a na konto si pripísal aj ďalšie dve trofeje vďaka herečkám Amy Adams (Najlepší ženský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli) a Jennifer Lawrence (Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe). Adams si ocenenie vyslúžila stvárnením podvodníčky Sydney Prosser a režisérovi Davidovi O. Russellovi poďakovala za to, že jej umožnil svetu ukázať, že "princezná môže rozdávať rany a nosiť hlboký výstrih". Lawrence, ktorá minulý rok získala Zlatý glóbus i Oscara za hlavnú rolu v Russellovej Terapii láskou (2012), bola pri preberaní ceny viditeľne nervózna. "Prepáčte mi, že sa tak trasiem. Už to nikdy nerobte," zakričala z pódia. 

Svoj tretí Zlatý glóbus v kariére získala Cate Blanchett vďaka hlavnej role v dráme Jasmínine slzy Woodyho Allena, ktorý podľa nej nakrúca filmy s takou „pravidelnosťou, že ich už takmer berieme ako samozrejmosť". Cenu za mužský herecký výkon vo filmovej dráme si odniesol Matthew McConaughey vďaka stvárneniu muža trpiaceho AIDS v snímke Dallas Buyers Club. V ďakovnej reči spomenul mimoriadne dlhý proces vzniku filmu a vyjadril sa, že je rád, že ho toľkokrát odmietli, lebo inak by sa nedostal k nemu a na záver dodal: "Tento film nikdy nebol o umieraní, vždy bol o živote." Druhú trofej pre túto snímku za vedľajšiu rolu získal Jared Leto, ktorý v nej stvárnil transsexuála bojujúceho s AIDS. "Takmer šesť rokov som neurobil žiadny film a musím povedať, že je pre mňa viac ako poctou môcť sa vrátiť a cítiť túto lásku a podporu,“ vyjadril sa. Druhý Zlatý glóbus v kariére získal Leonardo DiCaprio za hlavnú úlohu vo filme Vlk z Wall Street režiséra Martina Scorseseho, ktorý podľa 39-ročného herca nie je len neuveriteľným vizionárom, ale dokáže na plátno preniesť každý detail kultúry, ktorú zobrazuje. 

Trofej za réžiu získal mexický filmár Alfonso Cuarón za sci-fi Gravitácia, zatiaľ čo cenu za scenár si prevzal Spike Jonze vďaka nekonvenčnej love story Ona o mužovi, ktorý sa zamiluje do operačného systému počítača. 

Glóbus za najlepšiu filmovú pieseň putoval do rúk skupiny U2 vďaka skladbe Ordinary Love z filmu Mandela: Long Walk to Freedom. Gitarista The Edge v ďakovnej reči poznamenal, že skupina dlhodobo podporovala zosnulého Nelsona Mandelu a frontman Bono dodal: "Toto je pre nás skutočne veľmi, veľmi osobné. Tento muž prevrátil naše životy hore nohami, tou správnou stranou." 

Najlepším cudzojazyčným filmom sa stala talianska Veľká nádhera režiséra Paola Sorrentina a za najlepší animovaný film vyhlásili Ľadové kráľovstvo. 

Najlepším dramatickým seriálom sa stal Perníkový tatko (2008 - 2013), ktorý sa v septembri 2013 skončil piatou sériou. Cenu pre najlepšieho herca v dramatickom seriáli si zároveň vyslúžil predstaviteľ hlavného hrdinu Bryan Cranston. Najlepším televíznym seriálom žánrov komédia alebo muzikál sa stal Brooklyn Nine-Nine (2013), pre ktorý cenu získal aj Andy Samberg v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v seriáli - komédii alebo muzikáli. Rovnako dve trofeje si vyslúžil životopisný film Liberace, ktorý vyhlásili za najlepší televízny film a Michael Douglas vďaka nemu triumfoval v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme. 

Počas ceremoniálu, ktorý moderovali Tina Fey a Amy Poehler, odovzdali aj Cenu Cecila B. DeMillea za celoživotný prínos zábavnému priemyslu. Za amerického režiséra Woodyho Allena ju prevzala Diane Keaton. "V istom zmysle mi láme srdce, keď si uvedomím, že Woodyho poznám už tak dlho," poznamenala 68-ročná herečka na adresu ich 45-ročného priateľstva. Allen podľa nej počas svojej kariéry pracoval so 179 herečkami, ktoré po štyri desaťročia vytvárajú nezabudnuteľné ženské postavy. Poctu jeho filmovému umeniu uviedla herečka Emma Stone slovami: "Woodyho práca už desaťročia mení to, ako vnímame život, lásku a neurózy." 

Prehľad víťazov a víťaziek 71. ročníka filmových a televíznych cien Zlatý glóbus 

FILMY
Najlepší film – dráma: 12 rokov otrokom 

Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráme: Cate Blanchett - Jasmínine slzy 

Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráme: Matthew McConaughey - Dallas Buyers Club 

Najlepší film - komédia alebo muzikál: Špinavý trik 

Najlepší ženský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Amy Adams - Špinavý trik 

Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Leonardo DiCaprio - Vlk z Wall Street 

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jennifer Lawrence - Špinavý trik 

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jared Leto - Dallas Buyers Club 

Najlepšia filmová réžia: Alfonso Cuarón - Gravitácia 

Najlepší filmový scenár: Spike Jonze - Ona 

Najlepší cudzojazyčný film: Veľká nádhera - Taliansko 

Najlepší animovaný film: Ľadové kráľovstvo 

Najlepšia pôvodná hudba: Alex Ebert - Všetko je stratené 

Najlepšia pôvodná pieseň: Ordinary Love - z filmu Mandela: Long Walk to Freedom 


TELEVÍZIA 
Najlepší televízny seriál – dráma: Perníkový tatko 

Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme: Robin Wright - House of Cards 

Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme: Bryan Cranston - Perníkový tatko 

Najlepší televízny seriál - komédia alebo muzikál: Brooklyn Nine-Nine 

Najlepší ženský herecký výkon v seriáli - komédii alebo muzikáli: Amy Poehler - Parks and Recreation 

Najlepší mužský herecký výkon v seriáli - komédii alebo muzikáli: Andy Samberg - Brooklyn Nine-Nine 

Najlepší miniseriál alebo televízny film: Liberace 

Najlepší ženský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme: Elisabeth Moss - Top of the Lake 

Najlepší mužský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme: Michael Douglas - Liberace 

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, miniseriálu alebo televízneho filmu: Jacqueline Bisset - Dancing on the Edge 

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, miniseriálu alebo televízneho filmu: Jon Voight - Ray Donovan 

Informácie pochádzajú z webových stránok www.goldenglobes.com a www.hollywoodreporter.com.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies