Získali DNA z predka ľudí - Homo heidelbergensis - spred 400-tisíc rokov!

NETKY.SK • 5 December 2013, 11:01 • 2 min
Získali DNA z predka ľudí - Homo heidelbergensis - spred 400-tisíc rokov!

LONDÝN - Zo vzorky stehennej kosti starej približne 400.000 rokov sa vedcom podarilo získať doposiaľ najstaršiu DNA patriacu biologicky príbuznému druhu moderného človeka. Napísal o tom dnes britský denník Daily Telegraph.

slovakia

left justify in out

Vzácny genetický materiál bádatelia extrahovali z kosti človeka heidelberského (Homo heidelbergensis), príbuzného neandertálcom. Fosilizovanú kosť objavili pred takmer 20 rokmi v severošpanielskej jaskynnej lokalite Sima de los Huesos. Takmer kompletnú mitochondriálnu DNA sa podarilo sekvenovať bádateľom Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu z nemeckého Lipska, ktorí na tento účel použili vlastné novovyvinuté metódy. 

Získaný materiál následne porovnali s DNA moderného človeka a ľudoopov, ako aj neandertálcov a ďalších vyhynutých príslušníkov rodu Homo. 

Na základe analýzy dospeli k prekvapivému záveru, že hominin zo Sima de los Huesos mal spoločného predka s tzv. denisovanmi - takisto príbuznými neandertálcov -, ktorí žili v rozsiahlych oblastiach Sibíri a strednej Ázie zhruba pred 700.000 rokmi, píše Daily Telegraph.

"Naše výsledky ukazujú, že teraz môžeme skúmať DNA z predkov človeka starých státisíce rokov. To otvára perspektívu štúdia génov predkov neandertálcov i denisovanov," komentoval riaditeľ Planckovho inštitútu profesor Svante Pääbo. Vedci o svojich zisteniach informovali prostredníctvom štúdie v prestížnom odbornom časopise Nature.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies