Žiga: V rozpočte chýbajú prostriedky na protipovodňové opatrenia

NETKY.SK • 3 December 2014, 12:16 • 2 min
Žiga: V rozpočte chýbajú prostriedky na protipovodňové opatrenia

BRATISLAVA - V návrhu rozpočtu pre ministerstvo životného prostredia na rok 2015 chýbajú prostriedky na protipovodňové opatrenia. Vyhlásil to v utorok vo svojom vystúpení v parlamente minister životného prostredia Peter Žiga. Podľa neho by ministerstvo na zabezpečenie týchto opatrení potrebovalo ďalších minimálne 15 miliónov eur.

slovakia

left justify in out

"Okrem poddimenzovaných rozpočtov jednotlivých rozpočtových kapitol v rámci organizácií, na ktorých sme spoločne s ministrom financií pracovali v priebehu roka, nie sú zabezpečené v novom návrhu štátneho rozpočtu výdavky na protipovodňové opatrenia a udržiavanie splavnosti vodných ciest," povedal Žiga. Podľa neho nedostatok financií znemožňuje Slovenskému vodohospodárskemu podniku plniť si povinnosti v tejto oblasti. V tomto roku malo podľa Žigu ministerstvo životného prostredia od štátu k dispozícii 39,6 milióna eur. "Reálne potreby sú minimálne o 25 miliónov eur vyššie. Najväčší deficit finančných prostriedkov zaznamenávame práve v Slovenskom vodohospodárskom podniku," povedal. Jednou z úloh programového vyhlásenia vlády je podľa Žigu dôsledná realizácia efektívnych protipovodňových opatrení. Veľký objem výdavkov do tejto oblasti smeruje z Európskej únie cez operačný program životné prostredie. Nový operačný program, ktorý nedávno Európska komisia schválila, taktiež počíta s výdavkami na aktivity súvisiace s protipovodňovou ochranou v objeme približne 419 miliónov eur. "Ale zdroje Európskej únie nie je možné využiť na všetky činnosti a výdavky. Napokon aj v zákone o vodách je jasne zadefinovaná povinnosť štátu uhrádzať zo štátneho rozpočtu platby za používanie vôd na plavbu na vodných cestách a za poskytovanie ďalších služieb vo verejnom záujme, čo je aj ochrana pred povodňami," povedal Žiga. 

 

Podľa ministra je neskoro bojovať proti povodniam, až keď nás ohrozuje veľká voda. Na povodne sa podľa neho treba pripraviť vopred a investícia do prevencie sa vždy mnohonásobne vráti. Modelovým príkladom je podľa Žigu aj protipovodňová ochrana Bratislavy, kde boli napriek rekordnej povodni škody zanedbateľné. Z 15 miliónov eur, ktoré minister žiada pre svoj rezort, plánuje podľa vlastných slov 13 miliónov poskytnúť Slovenskému vodohospodárskemu podniku a dva milióny Slovenskému hydrometeorologickému ústavu na zlepšenie systému výstrah pred povodňami. "To významným spôsobom prispeje k ochrane životov, zdravia a majetku obyvateľov," dodal Žiga s tým, že dúfa, že poslanci zvýšenie rozpočtu ministerstva podporia. 

 

Podľa návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015 má mať ministerstvo životného prostredia v budúcom roku k dispozícii 662 344 676 eur. Z tejto sumy pochádza 30 559 353 eur zo štátneho rozpočtu a 631 785 323 zo zdrojov Európskej únie vrátane spolufinancovania. Zvýšenie rozpočtu ministerstva o 15 miliónov eur zo štátnych zdrojov odporučil aj Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies