Z východnej Ghúty vyšiel zatiaľ najväčší konvoj evakuovaných ľudí

NETKY.SK • 27 Marec 2018, 11:39 • 2 min
Z východnej Ghúty vyšiel zatiaľ najväčší konvoj evakuovaných ľudí

BEJRÚT - Autobusy s približne 7000 ľuďmi vrátane povstaleckých bojovníkov opustili v utorok východnú Ghútu neďaleko sýrskeho hlavného mesta Damasku.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) išlo dosiaľ o najväčší konvoj, ktorý opustil východnú Ghútu v rámci Ruskom sprostredkovaných dohôd o evakuácii medzi vládou a vzbúrencami. Konvoj mieril do provincie Idlib, bašty povstalcov na severozápade Sýrie.

 

Konvoj so 100 autobusmi prepravoval 6749 ľudí vrátane 1620 vzbúrencov. Evakuovali ich z lokalít Arbín, Zamalká, Ajn Tarmá a Džúbar v juhozápadnom sektore východnej Ghúty, ktorý ovládala povstalecká Légia všetkých milosrdných (Fajlak ar-rahmán).

 

Výmenou za bezpečnú evakuáciu prepustil Fajlak ar-rahmán 26 väzňov, medziiným aj zo sýrskych vládnych síl a z radov ich spojencov.

 

Evakuácie z minulého týždňa umožnili jednotkám sýrskeho prezidenta Bašára Asada zosilniť tlak na východnú Ghútu, ktorá bola v minulých týždňoch terčom mohutného ostreľovania. Pod kontrolou povstalcov tak vo východnej Ghúte zostáva už len mesto Dúmá.

 

Úplné ovládnutie východnej Ghúty by bolo najväčším víťazstvom pre Asada od decembra 2016, keď jeho sily získali po ofenzíve kontrolu nad mestom Aleppo.

 

Od začiatku uplatňovania režimu humanitárnych prímerí, ktoré od konca februára platí každý deň päť hodín, opustilo východnú Ghútu už vyše 113-tisíc ľudí.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies