Výbor začal konanie voči R. Sulíkovi, hrozí mu strata ročného platu

NETKY.SK • 12 August 2010, 6:59 • 2 min
Výbor začal konanie voči R. Sulíkovi, hrozí mu strata ročného platu

Výbor začal konanie voči R. Sulíkovi, hrozí mu strata ročného platu

slovakia

left justify in out

img

Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií dnes začal konanie voči predsedovi NR SR Richardovi Sulíkovi (SaS) pre jeho let súkromným lietadlom do rakúskeho Salzburgu. Prvý muž zákonodarného zboru má poslancom predložiť faktúru za tento let, ktorú si platil sám, v opačnom prípade mu hrozí pokuta vo výške jeho ročného platu.
O začatí konania rozhodli poslanci jednohlasne. "Žiadame, aby pán predseda parlamentu dokladoval, že si zaplatil tento let súkromným lietadlom," vysvetlila predsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Podľa vlastných slov chce, aby sa dodržiaval ústavný zákon. Výbor aj v predchádzajúcom volebnom období žiadal od funkcionárov, ktorí sa zúčastnili súkromnej akcie, aby dokladovali finančné vysporiadanie s tým, že si to hradili sami.
Zmajkovičová tvrdí, že dnes ešte bolo zbytočné Sulíka na výbor pozývať. "Bolo by to predčasné," uviedla. Ak Sulík predloží všetky doklady, výbor rozhodne, či mu to stačí, alebo nie. Ak nepreukáže, že si cestu zaplatil sám, hrozí mu spomínaná pokuta.
Podpredseda výboru Kamil Krnáč (SaS) pôvodne žiadal, aby sa poslanci prípadom Sulíka zaoberali až neskôr. Dôvodom bolo, že predsedovi NR SR zatiaľ nebola vystavená faktúra. "To nie je otázka toho, že som nesúhlasil s konaním, hovoril som o tom, že výbor začal prerokúvať prípad príliš skoro, keď ešte nie je možné, aby Sulík predložil listinné dôkazy," vysvetlil svoj postoj po rokovaní výboru. Krnáč však napokon začatie konania podporil. "Nechcem, aby sa z toho stala politická kauza," povedal. Odmietol, že by išiel na dnešné zasadnutie s inštrukciami od svojho straníckeho šéfa. "To, že bude konanie o Richardovi Sulíkovi, som sa dozvedel až na výbore," dodal.
Aktivity verejných funkcionárov riešil Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií aj v minulom volebnom období. Išlo napr. o účasť riaditeľa Najvyššieho kontrolného úradu Jána Jasovského (nominant ĽS-HZDS) na konskom póle vo Vysokých Tatrách, ktoré organizovala finančná skupina, či lety súkromným lietadlom Jána Slotu (SNS). Po predložení dokladov bolo konanie voči nim zastavené.
Sulík podľa medializovaných informácií letel do Salzburgu za kulinárskym zážitkom súkromným lietadlom, ktoré patrí spoločnosti blízkej Vladimírovi Poórovi. Všetko si mal hradiť sám. Peňazí má vraj dosť, aby si "raz za čas dovolil aj takúto márnotratnosť".
Podľa denníka Sme letel Sulík na výlet, ktorý vymyslel jeho priateľ, pilot Ivan Zemanovič. Išli na večeru do reštaurácie, kde varili dvaja bratia zo Španielska, ktorí majú doma reštauráciu s tromi michelinovskými hviezdičkami.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona