Vplyvy vrtov v Smilne na prírodu neposúdia, Sólymos ťažiarov nepresvedčil

NETKY.SK • 30 December 2016, 11:11 • 2 min
Vplyvy vrtov v Smilne na prírodu neposúdia, Sólymos ťažiarov nepresvedčil

BRATISLAVA - Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) pred začatím prieskumných vrtov v Smilne v okrese Bardejov nebude.

slovakia

left justify in out

Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) chcel presvedčiť spoločnosť, ktorá tam hľadá ložiská plynu, aby ho urobila z vlastnej iniciatívy v reakcii na obavy miestnych obyvateľov. Ministerstvo na ťažiarov podľa jeho slov páky nemá.

 

"Chceli sme presvedčiť spoločnosť, že je v ich záujme, aby pochybnosti odstránili. Situácia je taká, že argumentujú povolením, ktoré majú, aj tým, že je to úplne bezpečné, čo si myslím aj ja," povedal Sólymos. Spoločnosť tiež poukazuje na ďalšie finančné náklady, ktoré by si tento krok vyžiadal. Podľa platnej legislatívy sa v prípade prieskumných vrtov EIA robiť nemusí. Zmení sa to od januára 2017, už schválených prieskumov sa to však netýka.

 

Minister chce diskusiu o problematike udržať v odbornej rovine bez emócií. Pripomína, že na Slovensku sa realizovalo už vyše 8000 prieskumných vrtov, a nie je informácia, že by došlo k poškodeniu životného prostredia.

 

Spoločnosť Alpine Oil and Gas začiatkom novembra avizovala, že v súlade s tohtoročným predĺžením licencií na prieskum sa pripravuje obnoviť práce na prvom skúšobnom vrte v Smilne. Odvoláva sa na to, že prípravné práce a následné vŕtanie v danej lokalite sú v súlade s platnou legislatívou. Plány ťažiarov sa nepáčia miestnym obyvateľom, petíciu proti vrtom spoločnosti podpísali tisíce ľudí. Aktivisti tiež dlhodobo blokovali cestu k prieskumnému územiu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies