Vo Vysokých Tatrách sa dnes zíde najvyššie vojenské velenie NATO

NETKY.SK • 17 September 2010, 10:03 • 2 min
Vo Vysokých Tatrách sa dnes zíde najvyššie vojenské velenie NATO

Vo Vysokých Tatrách sa dnes zíde najvyššie vojenské velenie NATO

slovakia

left justify in out

img

Vo Vysokých Tatrách bude oddnes do nedele 19. septembra zasadať najvyšší vojenský orgán Severoatlantickej aliancie (NATO) - Vojenský výbor NATO. Náčelníci obrany 28 členských krajín aliancie na čele s predsedom Vojenského výboru NATO, talianskym admirálom Giampaolom di Paolom zasadnú, aby prerokovali otázky súvisiace s transformáciou aliancie, budúcnosťou operácií, ktoré prebiehajú pod jej velením a ďalšie významné okruhy tém. So svojím príhovorom by dnes mala pred hosťami vystúpiť aj predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.
      Ako TASR informoval hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Milan Vanga, konferenciu organizuje Generálny štáb (GŠ) OS SR s priamym zapojením sa Ministerstva obrany (MO) SR, pričom na prípravách sa podieľajú aj iné štátne orgány a samospráva. "Spolu s národnou pracovnou skupinou, vytvorenou pre organizáciu konferencie, na jej príprave pracujú aj členovia Medzinárodného vojenského štábu NATO," poznamenal Vanga. Hostiteľom podujatia je náčelník Generálneho štábu OS SR generál Ľubomír Bulík.
      Vo Vysokých Tatrách sa zíde viac ako 450 významných hostí zo zahraničia. "Ide o prezentáciu nielen rezortu obrany, ale celého Slovenska a najmä regiónu, kde sa konferencia a jej sprievodné aktivity odohrávajú," zdôraznil Vanga s tým, že pripravený je aj sprievodný program. Zároveň pripomenul, že Slovensko bude mať česť privítať na výjazdovom rokovaní najvyššie vojenské velenie NATO. "Budeme sa snažiť, aby bola celá konferencia zorganizovaná na najvyššej úrovni, čo sa týka zabezpečenia, bezpečnosti a zároveň aby obyvatelia Vysokých Tatier nepocítili počas konania sa tohto podujatia žiadne obmedzenia," poznamenal hovorca.
      Vojenský výbor NATO organizuje výjazdové zasadnutie raz ročne vždy v jednej z členských krajín NATO. Pred nami to bolo Portugalsko, v roku 2011 preberá štafetu Španielsko. Ďalšie zasadnutie výboru na Slovensku sa uskutoční až o 28 rokov.
      Na programe rokovania vojenského výboru je okrem budúcej podoby aliancie a jej transformácie aj Nová strategická koncepcia NATO. Náčelníci obrany budú takisto hovoriť o operáciách medzinárodného krízového manažmentu, pričom rezonovať bude najmä operácia ISAF a KFOR v Kosove. Hovoriť sa bude o možnostiach zvyšovania spôsobilosti aliancie v obmedzenom zdrojovom prostredí.
      Najvyšší vojenský orgán NATO je zložený z náčelníkov obrany všetkých 28 členských krajín. Ako skupina sa stretávajú najmenej trikrát do roka. Predsedu Vojenského výboru volia náčelníci obrany členských krajín NATO spravidla na trojročné obdobie. Reprezentuje ich stanoviská na konsenzuálnom základe ako hlavný vojenský poradca generálneho tajomníka, Severoatlantickej rady a ďalších dôležitých súčastí v rámci NATO. Vojenský výbor predstavuje významný zdroj odborných vedomostí a skúseností, rozhoduje o vojenských postupoch, stratégiách a plánoch týkajúcich sa celej aliancie, je kľúčovým nástrojom NATO v oblasti navrhovania a prijímania rozhodnutí.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies