Vo Vysokých a Západných Tatrách je 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

NETKY.SK • 18 November 2017, 10:07 • 2 min
Vo Vysokých a Západných Tatrách je  2. stupeň lavínového nebezpečenstva

BRATISLAVA - Ráno bolo na horách zamračené počasie s občasným mrholením, od 1000 m n.m. snežením, fúkal slabý severozápadný vietor s rýchlosťou do 5 m/s (18 km/h).

slovakia

left justify in out

V stredných polohách je sneh vplyvom dažďa silne premočený, v najvyšších polohách (nad 2000 m n.m. ) je sneh stále prachový a nerovnomerne rozložený, je tu možné nájsť väčšie množstvo snehu uloženého v žľaboch, alebo terénnych depresiách, ktoré predstavujú hlavné nebezpečenstvo pre vznik lavíny. Súvislá snehová pokrývka je od 1200 m n.m.

Prechádzajúci studený front priniesol zrážky, ktoré boli v stredných polohách spočiatku dažďové, čo spôsobilo úbytok výšky snehu v týchto polohách. V najvyšších polohách pripadlo do 15 cm nového snehu. Vo Vysokých a Západných Tatrách od 1900 m n.m. platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice), a to bez ohľadu na svetovú stranu. Nebezpečné sú najmä najvyššie položené žľaby a muldy, kde sa môže nachádzať väčšie množstvo snehu.

 

Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. V Nízkych Tatrách platí nad 1700 m n.m. malé lavínové nebezpečenstvo, teda prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách má snehová pokrývka všeobecne malú hrúbku, preto tu zatiaľ neplatí žiaden stupeň lavínového nebezpečenstva. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies