Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá 1. stupeň lavínového nebezpečenstva

NETKY.SK • 9 December 2015, 10:05 • 2 min
Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá 1. stupeň lavínového nebezpečenstva

BRATISLAVA - Ráno bolo na horách väčšinou zamračené, s hmlou v Malej Fatre. Mierna teplotná inverzia ešte stále pokračuje, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Teplota vzduchu sa pohybovala od -2 do 3° C.

slovakia

left justify in out

Fúkal len slabý premenlivý vietor s rýchlosťou do 15 km/hod. Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol. Sneh, ktorý pripadol počas minulotýždňovej periódy sneženia, bol vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nerovnomerne. Na južných, juhovýchodných a východných svahoch v záveroch dolín a v žľaboch sa nad hranicou 1 800 m nachádza 50 až 120 cm snehu.

 

V stredných polohách je do 30 cm snehu, pričom súvislá snehová pokrývky sa nachádza od výšky cca 1 100 m. Povrch snehovej pokrývky je veľmi rôznorodý, strieda sa tvrdý - vetrom ubitý s prebárajúcim sa snehom alebo s kôrou na povrchu, ktorá nie je nosná. Počas dňa je sneh väčšinou vlhký až mokrý, vo vysokých polohách nad 2 000 m severných orientácii je sneh ešte stále suchý.


Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Stále platí, že predovšetkým na južných, juhovýchodných a východných svahoch, záveroch dolín, úzkych žľaboch a kuloároch sa nachádza aj viac ako 100 cm snehu. Sneh bol uložený vo forme mäkkých a tvrdých snehových dosiek a vankúšov,v ktorých je stabilita snehovej pokrývky nižšia počas poslednej periódy sneženia.

 

Lavíny sa tu môžu uvoľniť najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Vplyvom striedania kladných a záporných teplôt vzduchu v posledných dňoch sa všeobecne snehová pokrývka stabilizuje. Lavínové nebezpečenstvo zotrváva.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies