Vedci pomocou Hubblovho teleskopu objavili nový mesiac planétky Pluto

NETKY.SK • 12 Júl 2012, 06:19 • 2 min
Vedci pomocou Hubblovho teleskopu objavili nový mesiac planétky Pluto

Vedci pomocou Hubblovho teleskopu objavili nový mesiac planétky Pluto

slovakia

left justify in out

img

Okolo trpasličej planéty Pluto obieha doposiaľ nevidený piaty mesiac. Oznámili to vedci z Amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA).
      Vedci spozorovali mesiac pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu. Ide o najmenší z piatich mesiacov Pluta.
      Mesiac, ktorý je zatiaľ známy len pod označením P5, má priemer 24 kilometrov. Je menší ako ten, ktorý objavili minulý rok a má priemer 34 kilometrov. Najväčší mesiac Pluta, ktorému vedci dali meno Cháron, má priemer až 1000 kilometrov.
      K planétke Pluto by mala v roku 2015 doraziť sonda New Horizons, vystrelená v roku 2006, ktorá prinesie nové informácie o trpasličej planéte. V čase, keď sondu vyslali, bolo ešte Pluto považované za planétu, no po kongrese Medzinárodnej astronomickej únie v Prahe ho vyradili v auguste 2006 zo zoznamu planét slnečnej sústavy. Pluto odvtedy patrí do kategórie tzv. trpasličích planét.
      Pluto, ktoré objavil 18. februára 1930 Američan Clyd Tombaugh, sa vyznačuje veľkou excentricitou. Je spravidla najvzdialenejšie od Slnka. Jeho obežná dráha je od roviny ekliptiky odklonená 17 stupňov a rotačná os má sklon asi 120 stupňov. Rotuje opačne ako ostatné planéty. Skladá sa z kremičitanov a ľadu.
      Medzinárodná astronomická únia so sídlom v Paríži priradila 7. septembra 2006 planétke oficiálne označenie 134340 Pluto.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies