Vedci odhalili ako sa správa človek so sklonmi k samovražde

NETKY.SK • 1 September 2015, 08:58 • 2 min
Vedci odhalili ako sa správa človek so sklonmi k samovražde

BRATISLAVA - Vedci identifikovali vzory správania, ktoré u ľudí s depresiou predpovedajú, že sa môžu pokúsiť o samovraždu.

slovakia

left justify in out

Tím výskumníkov uskutočnil medzinárodnú analýzu, v ktorej sa pozreli na vzťah správania a pokusov o samovraždu u ľudí trpiacich depresiou. Výsledky ukázali, že u pacientoch vykazujúcich takzvaný zmiešaný depresívny stav existuje vyššie riziko, že si siahnu na život.


Vedci do štúdie zahrnuli 2811 pacientov trpiacich depresiou. Z nich sa 628 v minulosti pokúsilo vziať si život, pričom výskumníci sa zamerali práve na ich správanie. Poznatky porovnali s ostatnými pacientmi, pričom zistili, že určité vzory správania predchádzajú pokusu pacienta o samovraždu.


Podľa vedcov, riziko samovraždy je minimálne o 50 percent vyššie, ak je pacient s depresiou impulzívny alebo prejavuje riskantné správanie ako napríklad nedbalé šoférovanie či promiskuitu alebo má psychomotorický nepokoj prejavujúci sa napríklad nervóznym chodením po miestnosti. "Zistili sme, že zmiešaný depresívny stav, čiže situácia, keď je pacient deprimovaný a má zároveň symptómy nepokoja či mánie, často predchádzal pokusu o samovraždu," uviedla Dina Popović z Hospital Clinic De Barcelona. "V skutočnosti 40 percent týchto pacientov, ktorí si siahli na život, mali skôr ako len depresiu 'zmiešaný stav'," doplnila.


Podľa svetovej zdravotníckej organizácie každoročne spácha samovraždu viac ako 800-tisíc ľudí, pričom pokusov o ňu je približne 20-násobne viac. Podľa odborníkov nová štúdia, ktorú autori počas víkendu predstavili na konferencii v Amsterdame, pomôže ľuďom zamerať sa na kľúčové prejavy, v prípade, že sa obávajú o niekoho blízkeho. Doteraz pritom vedci upozorňovali napríklad na prehnané obavy či utiahnutosť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies