V Rusku dnes zomrel popredný islamský filozof Gejdar Džemal

NETKY.SK • 5 December 2016, 14:19 • 2 min
V Rusku dnes zomrel popredný islamský filozof Gejdar Džemal

MOSKVA - Popredný ruský islamský filozof, politik, básnik a aktivista Gejdar Džemal zomrel dnes vo veku 69 rokov. Džemal skonal v Moskve po boji s bližšie nešpecifikovaným ochorením.

slovakia

left justify in out

Džemal sa dostal do popredia v polovici 80. rokov, počas reforiem glasnosť a perestrojka bývalého sovietskeho lídra Michaila Gorbačova. Bol stúpencom vytvorenia Islamskej strany obrodenia v Sovietskom zväze.

 

V roku 1990 založil v Moskve informačné stredisko Tauhíd a noviny al-Vachdat. V roku 1995 po rozpade Sovietskeho zväzu založil a viedol medziregionálne hnutie nazvané Islamský výbor v Rusku.

 

Bol hosťom viacerých ruských televíznych programov o islame a islamských krajinách. Jeho priatelia podľa stanice Slobodná Európa (RFE/RL) oznámili, že Džamal bude pochovaný v utorok v kazašskom meste Alma-Ata.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies