Úrad pre dohľad schválil ozdravný plán VšZP

NETKY.SK • 22 December 2016, 12:55 • 2 min
Úrad pre dohľad schválil ozdravný plán VšZP

BRATISLAVA - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) schválil ozdravný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Informovala o tom hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová.

slovakia

left justify in out

"Úrad skonštatoval, že navrhnuté opatrenia vytvárajú reálny predpoklad na eliminovanie a postupné odstránenie nepriaznivého hospodárskeho vývoja VšZP. Plnenie jednotlivých opatrení, ktoré sú navrhnuté v ozdravnom pláne, bude musieť VšZP predkladať úradu v osobitných výkazoch a hláseniach," priblížila.


Zdravotná poisťovňa predložila ÚDZS ozdravný plán 16. decembra. Dôvodom je účtovná strata, ktorú VšZP vykazuje od júla, pričom ku koncu tohto roka by strata mala dosiahnuť 225 až 250 miliónov eur. Opatrenia v rámci ozdravného plánu majú eliminovať nepriaznivý vývoj hospodárenia.


"Keď sa nám podarí realizovať tento ozdravný plán, tak v budúcom roku očakávame, že sa nám podarí ušetriť zhruba 115 miliónov eur na nákladoch," priblížil generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan. Upozornil však, že aj po prijatých a implementovaných opatreniach z ozdravného plánu bude zdravotná poisťovňa hospodáriť so stratou okolo 180 miliónov eur. "Budeme potrebovať dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. O forme dofinancovania ešte vedieme intenzívne rokovania s ministerstvom zdravotníctva, ministerstvom financií," dodal. Dofinancovanie odhaduje VšZP vo výške 150 miliónov eur.


Pod odhadovanú účtovnú stratu, ktorej presná výška bude známa až po ročnej účtovnej závierke, sa podpísali viaceré faktory - historický nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť od roku 2015, rozšírenie skupín prijímateľov doplatkov za lieky, zavedenie odvodovo odpočítateľnej položky, či nárast cien výkonov z dôvodu zrušenia poplatkov v zdravotníctve.


Súčasťou ozdravného plánu VšZP sú úsporné opatrenia v jednotlivých oblastiach činnosti zdravotnej poisťovne, ktoré bude realizovať od 1. januára budúceho roka do 31. decembra 2017. Opatrenia sa týkajú oblasti zdravotného poistenia, nákupu zdravotnej starostlivosti a podporných činností súvisiacich so samotnou prevádzkou poisťovne. Ozdravný plán obsahuje aj opatrenia, s ktorými VšZP počíta v dlhšom časovom horizonte 2018 až 2019.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies