Sýria odmietla obvinenia Francúzska z chemického útoku v Chán Šajchúne

NETKY.SK • 27 Apríl 2017, 14:15 • 2 min
Sýria odmietla obvinenia Francúzska z chemického útoku v Chán Šajchúne

BEJRÚT - Sýrska vláda dnes odmietla obvinenia zo zodpovednosti za chemický útok na povstaleckú dedinu, ktoré voči nej v stredu vznieslo Francúzsko.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Damask súčasne obvinil Paríž, že sa snaží skryť identitu skutočných páchateľov drámy, ktorá sa odohrala 4. apríla v meste Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib ovládanej povstalcami. Pri tomto útoku zahynulo takmer 90 ľudí.

 

Francúzsko v stredu zverejnilo správu svojich tajných služieb, podľa ktorej chemické analýzy vzoriek odobratých z miesta aprílového útoku smrtiacim plynom sarin v Sýrii ukazujú, že použitá nervovoparalytická látka "nesie podpis" režimu prezidenta Bašára Asada, a poukazujú na to, že je za útok zodpovedný. Šéf francúzskej diplomacie Jean-Marc Ayrault dodal, že tento útok je dôkazom, že sýrsky režim stále vlastní bojové chemické zbrane.

 

Sýria však dnes odmietla zistenia Francúzska ako nepravdivé, zavádzajúce a umelo vyfabrikované s cieľom skryť pravdu o zločine a jej páchateľov.

 

"Tieto obvinenia bez najmenších pochybností dokazujú nepochybné zapojenie Francúzska do plánovania zločinu ako súčasti svojej spoluviny v agresii proti Sýrii." "Francúzska vláda nemá ani možnosť, ani právnu moc, aby zisťovala, čo sa stalo v Chán Šajchúne," píše sa vo vyhlásení.

 

Použitie plynu sarin pri útoku v Chán Šajchúne potvrdilo niekoľko krajín. Vyšetrovatelia francúzskej tajnej služby dospeli k rovnakému záveru na základe analýzy nevybuchnutej munície. Deklarovali tiež, že danú dedinu v daný deň bombardovali lietadlá sýrskej armády.

Damask tieto obvinenia opakovane odmietol.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies