Sviečky za Borisa Nemcova budú dnes horieť v 11 mestách

NETKY.SK • 3 Marec 2015, 15:26 • 2 min
Sviečky za Borisa Nemcova budú dnes horieť v 11 mestách

BRATISLAVA - Minimálne 11 slovenských miest si dnes pripomenie zavraždeného ruského opozičného politika a popredného kritika Putinovho režimu Borisa Nemcova.

slovakia

left justify in out

V Moskve bol dnes jeho pohreb, akcie s názvom Sviečka za Borisa Nemcova budú dnes o 18:00 v Bratislave pred ruskou ambasádou, v Rožňave, Košiciach, Ružomberku, Trenčíne, Žiline, Považskej Bystrici, Nitre, vo Zvolene, v Banskej Bystrici a v Myjave. Spomienku organizujú občianski aktivisti Ondrej Dostál a Juraj Kušnierik. Tí vyzývajú demokraticky zmýšľajúcich občanov Slovenskej republiky, aby si uctili pamiatku zavraždeného Borisa Nemcova a vyjadrili podporu demokratickým silám v Rusku tým, že o 18:00 zapália sviečku na námestiach a uliciach slovenských miest a obcí alebo aspoň vo svojich domovoch.

 

V Rožňave sviečky zapália na Námestí baníkov pri pomníku Františky Andrássyovej, v Košiciach pri Pamätnej tabuli obetiam komunizmu, v Ružomberku pri Soche slobody na Námestí slobody, v Trenčíne pri Pamätníku obetiam komunizmu na Námestí Sv. Anny, v Žiline na Námestí obetí komunizmu, v Považskej Bystrici pri Dvojkríži pred kinom Mier, v Nitre na Svätoplukovom námestí pri pamätníku Novembra 1989, vo Zvolene na Námestí slobody pri pomníku obetiam komunizmu, v Banskej Bystrici na Námestí SNP a v Myjave na Námestí M. R. Štefánika. 

 

Vražda Nemcova sa odohrala v centre Moskvy v piatok 27. februára, keď 55-ročný Nemcov kráčal po moste cez rieku Moskva aj s mladou ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení. Podľa polície ho neznámy útočník štyrikrát strelil do chrbta. Ruský vyšetrovací výbor skúma niekoľko verzií vraždy bývalého ruského vicepremiéra. Medzi možné motívy patrí pokus o destabilizáciu politickej situácie v Rusku alebo útok zo strany islamských radikálov, zvažuje sa aj možnosť napojenia na Ukrajinu či pomsta za Nemcovove podnikateľské aktivity, do úvahy prichádza aj osobný motív.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies