Štát nemá predkupné právo na predávané akcie SE

NETKY.SK • 24 Február 2015, 15:35 • 2 min
Štát nemá predkupné právo na predávané akcie SE

BRATISLAVA - Štát pravdepodobne nebude vedieť ovplyvniť predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Ten sa snaží predať taliansky investor, spoločnosť Enel.

slovakia

left justify in out

Ako vyplýva z akcionárskej zmluvy, ktorú má k dispozícii portál vEnergetike.sk, štát totiž nemá predkupné právo na predávané akcie. Taktiež štát nemôže zablokovať predaj na valnom zhromaždení spoločnosti, keďže v akcionárskej zmluve sa uvádza, že nie je potrebný súhlas valného zhromaždenia na uskutočnenie predaja. Akcionársku zmluvu podpisovala s talianskym Enelom druhá vláda Mikuláša Dzurindu začiatkom roka 2006.

 

Postoj slovenskej vlády k predaju 66-percentného podielu Slovenských elektrární je stále nejasný. Najnovšie už Úrad vlády SR pripúšťa, že získane peniaze z predaja 49-percentného podielu v spoločnosti Slovak Telekom by mohli ísť aj na posilnenie pozície štátu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. "Vláda SR má záujem využiť prostriedky získané zo zbavenia sa nepotrebného podielu v Slovak Telekome na posilnenie pozície štátu v strategických energetických podnikoch, vrátane Slovenských elektrární,“ uviedol úrad vlády. Bližšie informácie k tejto téme však úrad vlády zatiaľ nechcel konkretizovať. "Detaily predstavíme, až keď budú známe,“ konštatoval. Štát predbežnú či nezáväznú ponuku na kúpu akéhokoľvek podielu elektrární zatiaľ nepodal. 

 

Otázne zostáva, či si Enel predaj Slovenských elektrární nakoniec nerozmyslí. Agentúra Reuters totiž v pondelok informovala, že Enel pozastavil predaj rumunských aktív. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku mal byť pritom súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 mld. eur. Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti. "V tomto kroku sa Enel k procesu predaja Slovenských elektrární ešte nebude vyjadrovať,“ odkázala portálu vEnergetike.sk talianska skupina Enel. Predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. 

 

O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární prejavili záujem štyria uchádzači. Ponuky by mala talianska spoločnosť Enel, ktorá spomínaný podiel predáva, vyhodnotiť do konca apríla tohto roka. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch však zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora. 

 

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies