Športovec roka: V roku 2014 kraľovali Kuzminová a Kozákovi futbalisti

NETKY.SK • 23 December 2014, 7:11 • 2 min
Športovec roka: V roku 2014 kraľovali Kuzminová a Kozákovi futbalisti

BRATISLAVA – Biatlonová olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová a futbalová reprezentácia pod vedením šéftrénera Jána Kozáka sa stali víťazmi tradičnej slovenskej ankety Športovec roka. V 22. ročníku hlasovalo 106 predstaviteľov médií.

slovakia

left justify in out

V ankete Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, triumfovala Kuzminová s výrazným náskokom pred držiteľom Stanleyho pohára, hokejistom Mariánom Gáboríkom a finalistkou tenisového Australian Open Dominikou Cibulkovou.

 

Na galavečere, ktorý sa v pondelok konal v novostavbe Slovenského národného divadla v Bratislave, okrem laureátov ankety Športovec roka už po piaty raz slávnostne vyhlásili aj Športovú legendu. Po boxerovi Jánovi Zacharovi, hokejistovi Jozefovi Golonkovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi a hádzanárovi Antonovi Frolovi si túto poctu vyslúžila držiteľka bronzovej olympijskej medaily v skoku do diaľky v Mníchove 1972 a vicemajsterka Európy v rovnakej disciplíne v Ríme 1974 Eva Šuranová-Kucmanová.

 

Anastasia Kuzminová mala oslnivú sezónu. Na ZOH v Soči okrem víťazstva na 7,5 km skončila šiesta v stíhacích pretekoch na 10 km a bola aj členka miešanej štafety na 5. mieste. Navyše si doteraz najlepšie počínala v seriáli Svetového pohára. V SP skončila celkove šiesta, keď v dvoch pretekoch triumfovala. Biatlonistka zopakovala v ankete svoje víťazstvo z roku 2010. Vtedy si takisto vybojovala zlatú, ale aj striebornú olympijskú medailu. Teraz sa stala v poradí štvrtou viacnásobnou víťazkou ankety KŠR SSN - po plavkyni Martine Moravcovej, ktorá má na konte rekordných šesť triumfov, a po vodných slalomároch Michalovi Martikánovi (štyri víťazstvá) a Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcoch (dve víťazstvá).

 

"Sezóna sa mi veľmi vydarila. Úspech na olympijských hrách bol vydretý, bola to dlhá cesta a dlhá príprava. To, na čo sme sa chystali celé štvorročné obdobie, to sa nám aj podarilo. Vďaka tomu som dokázala obhájiť zlato a vďaka tomu som aj dnes tu," povedala Kuzminová na galavečere. Keďže ju momentálne trápia zdravotné problémy, jej želanie do roku 2015 bolo zrejmé: "Do nového roku si želám zdravie pre celú moju rodinu a ľudí okolo mňa a taktiež takú pohodu a čo najmenej stresov pre všetkých. To je to vzácne a to dobré, ktoré prajem každej rodine. Fanúšikom želám, nech nestrácajú trpezlivosť, výsledky prídu a nie len u mňa, ale aj u našich dievčat."

 

Kuzminová triumfovala s náskokom 313 bodov, ktorý je tretí najvyšší v histórii. Výraznejšie zvíťazila pred ňou len dvakrát Martina Moravcová – v úvodnom ročníku samostatnej slovenskej ankety (1993) o 374 bodov a v roku 2001 dokonca o 619 bodov. Kuzminová sa v elitnej desiatke objavila už po piaty raz, čo je spomedzi tohtoročných laureátov najčastejšie. Jej meno nechýbalo ani na jednom zo 106 hlasovacích lístkov, pričom až 87 novinárov ju zaradilo na prvé miesto a dovedna 102 do prvej trojky.

 

Naopak, druhý v poradí, Marián Gáborík, najlepší strelec play off NHL, je v top 10 medzi jednotlivcami nováčik. Striebornú pozíciu získal s výrazným, 126-bodovým náskokom pred tenistkou Dominikou Cibulkovou, ktorá sa medzi našou elitou objavila už po štvrtý raz. O "bronzovej" priečke desiatej tenistky koncoročného svetového rebríčka pred novozloženou osádkou dvojkajaku dvojnásobných majstrov sveta Erik Vlček, Juraj Tarr však rozhodol najmenší rozdiel v histórii ankety – len jeden bod. Cibulkovú potešilo, že sa dostala medzi elitnú trojicu. "Prvá polovica sezóny bola rozprávková, ako zo sna. Hrala som finále Australian Open, po turnaji v Miami som sa prvýkrát v kariére dostala do elitnej desiatky. Potom prišiel menší útlm, čakala som od seba lepšie výsledky, no taký je šport. Verím, že nová sezóna bude ešte úspešnejšia." Vlček s Tarrom slávili na MS v Moskve zlatý double.

 

"Táto sezóna bola jednou z najúspešnejších v mojej kariére. Bola taká nešpecifická, lebo sme absolvovali veľa pretekov. Potrebovali sme s Ďurom Tarrom ešte nabrať nejaké skúsenosti v K2. Sami sme boli prekvapení, ako sa nám podarilo vyšpičkovať formu práve na majstrovstvá sveta v Moskve. Na budúci rok je našou prioritou uspieť na MS v Miláne, kde pôjde aj o miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro," poznamenal Vlček.

 

S malým odstupom piaty skončil víťaz 7 tohtoročných pretekov a držiteľ zeleného trička na štyroch etapových pretekoch, cyklista Peter Sagan. Vlaňajší víťaz ankety Športovec roka sa do top 10 dostal po štvrtý raz za sebou. Atletika ako jediný šport má v prvej desiatke až dvoch zástupcov, zhodne tohtoročných vicemajstrov Európy – na šiestom mieste chodca Mateja Tótha a na desiatom kladivárku Martinu Hrašnovú. Obaja sú v top 10 po druhý raz. "Bol to najúspešnejší rok v mojej kariére, aj v športovej oblasti aj v osobnom živote. Som veľmi spokojný a teším sa, že dnes môžeme bilancovať. V osobnom živote ma potešilo najmä to, že sa nám vyhýbali zdravotné problémy, užívali sme si, deti nám robia radosť, darilo sa aj manželke v práci. Taká rodinná idylka a to sa potom prejavilo aj v športe," uviedol Tóth.

 

Vrcholom jeho sezóny bolo striebro na 50 km na majstrovstvách Európy v Zürichu: "Získal som tam svoju prvú veľkú medailu z vrcholného podujatia. Sú to úžasné spomienky, krásna atmosféra. Ale celá sezóna išla podľa predstáv. Už od zimnej prípravy, od prvých sústredení, prvých jarných štartov, všetko šliapalo ako má. Post svetovej jednotky na jar, to všetko boli veľké pozitíva. Jediná malá chybička krásy bol Svetový pohár v Číne v máji, ktorý mi nevyšiel úplne podľa predstáv. Ale všetko sme si to rozanalyzovali a vieme presne, kde sa stala chyba. Inak len samé pozitíva a spokojnosť," dodal.

 

Na siedmej priečke skončil najstarší tohtoročný laureát, majster sveta a aktuálna svetová jednotka v streľbe na trap Erik Varga. "Na Slovensku patrí športová streľba medzi športy, ktoré nie sú až také propagované. Dostať sa medzi najlepších desať športovcov je pre mňa obrovská pocta a veľký úspech," uviedol Varga. V top 10 sa umiestil premiérovo, rovnako ako v poradí ôsmy, zjazdár Adam Žampa. Ten na ZOH v Soči skončil piaty v superkombinácii a šiesty v slalome. Deviate miesto obsadil futbalista Marek Hamšík, ktorý bol lídrom v úspešnom jesennom ťažení reprezentačného tímu v kvalifikácii EORO 2016. V najlepšej desiatke je už tretí raz.

 

Rok 2014 sa zaradil medzi najúspešnejšie z hľadiska olympijských odvetví v doterajšej existencii samostatnej Slovenskej republiky. Tento fakt sa odrazil aj v skutočnosti, že hlasy dostalo len 36 jednotlivcov (resp. dvojíc), čo je najmenej v histórii ankety KŠR SSN. Na umiestenie v najlepšej desiatke tentoraz nestačili vodným slalomárom bratancom Ladislavovi a Petrovi Škantárovcom ani zisk titulu majstrov Európy, celkové víťazstvo v seriáli SP a bronz z majstrovstiev sveta v C2 - obsadili 11. miesto.

 

Aj v kategórii kolektívov bolo víťazstvo reprezentačného mužstva futbalistov Slovenska úplne jednoznačné. Futbalisti chýbali len na 5 hlasovacích lístkoch a spomedzi 106 hlasujúcich novinárov ich až 89 zaradilo na prvé miesto. Vyhrali s náskokom 212 bodov, ktorý je štvrtý najvyšší v histórii ankety. Tím futbalistov - samozrejme, v odlišnom zložení - vyhral anketu KŠR SSN už v rokoch 2009 a 2010. "Je to skôr o hráčoch, nie o trénerovi. Myslím si, že chlapci mali skutočne fantastický rok, taký ešte v ére samostatného Slovenska nebol. Domáce víťazstvo nad veľmi silným Španielskom, triumfy na Ukrajine, v Bielorusku a Macedónsku. Prvé miesto v takej nabitej kvalifikačnej skupine je veľmi pekným výsledkom. Čaká nás však ťažký rok. Je pre mňa i pre chlapcov zaväzujúce, aby sme tie dobré veci dotiahli až do konca. Chceme ísť na šampionát do Francúzska," povedal tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák.

 

Rozdiely na ďalších miestach medzi kolektívmi boli malé. Druhú priečku obsadila hliadka 3xC1 vodných slalomárov, ktorá v zložení Martikán, Slafkovský a Beňuš zvíťazila na MS a v zložení Martikán, Slafkovský a Rozmuš na ME skončila tretia. Singlkanoisti len o päť bodov predstihli družstvo strelkýň na skeet, ktoré v zložení D. Barteková, Stranovská a Štibravá získalo striebro na MS a zlato na ME. "Veľmi sa teším, že sme sa v ankete dostali do prvej trojky, pretože to znamená, že sme už dlhodobo vo svetovej špičke. Získali sme zlato na majstrovstvách Európy, striebro na majstrovstvách sveta. Mohlo to byť aj zlato, bolo to na remízu. Ale teším sa, že dlhodobo dosahujeme takéto úspechy, že si to novinári na Slovensku všímajú a že dnes sme si prevzali túto cenu," povedala Barteková.

 

Štvrté skončili len s 2-bodovým odstupom od medailovej priečky hádzanárky Slovenska, ktoré sa v uplynulých dňoch predstavili po dlhých rokoch na európskom šampionáte. Na hlasovacích lístkoch sa objavilo spolu 11 kolektívov.

 

Kompletné výsledky ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov Športovec roka 2014 (čísla za menom a športovým odvetvím znamenajú postupne počet bodov, v zátvorke celkový počet umiestení na 1., 2. a 3. mieste na jednotlivých lístkoch a napokon údaj, na koľkých lístkoch sa objavilo meno laureáta, hlasovalo 106 novinárov, hlasy dostalo 36 jednotlivcov a 11 kolektívov):

JEDNOTLIVCI 
1. Anastasia KUZMINOVÁ, biatlon 1025 (87 - 10 - 5) 106x 
2. Marián GÁBORÍK, ľadový hokej 712 ( 8 - 25 - 16) 100x 
3. Dominika CIBULKOVÁ, tenis 586 ( 3 - 20 - 15) 93x 
4. Erik VLČEK, Juraj TARR, rýchlostná kanoistika 585 ( 4 - 24 - 12) 88x 
5. Peter SAGAN, cestná cyklistika 562 ( 2 - 12 - 16) 94x 
6. Matej TÓTH, atletika 478 ( 0 - 4 - 10) 91x 
7. Erik VARGA, športová streľba 367 ( 0 - 2 - 17) 66x 
8. Adam ŽAMPA, zjazdové lyžovanie 336 ( 0 - 4 - 5) 80x 
9. Marek HAMŠÍK, futbal 246 ( 2 - 1 - 4) 55x 
10. Martina HRAŠNOVÁ, atletika 243 ( 0 - 1 - 1) 64x 
11. Ladislav a Peter ŠKANTÁROVCI, vodný slalom 122 ( -------------) 46x 
12. Danka BARTEKOVÁ, športová streľba 103 ( 0 - 2 - 0) 27x 
13. Michal MARTIKÁN, vodný slalom 79 ( 0 - 0 - 2) 21x 
14. Zuzana REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ, šp.streľba 64 ( 0 - 0 - 1) 19x 
15. Peter VELITS, cestná cyklistika 62 ( -------------) 21x 
16. Alexander SLAFKOVSKÝ, vodný slalom 56 ( -------------) 16x 
17. Henrieta FARKAŠOVÁ, paralympionička - zjazd. lyžovanie 43 ( 0 - 0 - 1) 15x 
18. Martin ŠKRTEL, futbal 25 ( 0 - 1 - 0) 7x 
19. Richard NAGY, plávanie 16 ( -------------) 7x 
20. Martin KLIŽAN, tenis 14 ( -------------) 7x 
21. Jana PURDJAKOVÁ, kulturistika 13 ( -------------) 4x 
22. Tatiana JANÍČKOVÁ, cyklotrial 12 ( 0 - 0 - 1) 3x 
23. Tomáš "Kid" KOVÁCS, box 12 ( -------------) 4x 
24. Peter HÁMOR, horolezectvo 11 ( -------------) 2x 
25. Jaroslav HALÁK, ľadový hokej 9 ( -------------) 2x 
26. Štefan SVITKO, motorizmus 8 ( -------------) 4x 
27. Jakub KRAKO, paralympionik - zjazdové lyžovanie 7 ( -------------) 3x 
28. Veronika VADOVIČOVÁ, paralympionička - streľba 5 ( -------------) 2x 
Natália DUBOVCOVÁ, Dominika NESTARCOVÁ, pláž. volej. 5 ( -------------) 4x 
István LÉVAI, grécko-rímske zápasenie 5 ( -------------) 3x 
31. Zuzana TOMČÍKOVÁ, hokejbal, ľadový hokej 4 ( -------------) 2x 
32. Jana DUKÁTOVÁ, vodný slalom 3 ( -------------) 2x 
33. Marián JUNG, vodný motorizmus 2 ( -------------) 1x 
Anton GAVEL, basketbal 2 ( -------------) 1x 
Zuzana VRÁBLOVÁ, vodné lyžovanie 2 ( -------------) 1x 
Dominika MULTÁŇOVÁ, fitnes 2 ( -------------) 1x 

KOLEKTÍVY 
1. Futbalisti Slovenska 286 (89 - 7 - 5) 101x 
2. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov SR 74 (10 - 16 - 12) 38x 
3. Družstvo strelkýň SR na skeet 69 ( 3 - 22 - 16) 41x 
4. Hádzanárky Slovenska 67 ( 1 - 22 - 20) 43x 
5. Miešaná štafeta Slovenska v biatlone 48 ( 2 - 13 - 16) 31x 
6. Basketbalistky Slovenska 35 ( 0 - 10 - 15) 25x 
7. Volejbalisti Slovenska 26 ( 1 - 8 - 7) 16x 
8. Štvorkajak rýchlostných kanoistov SR 19 ( 0 - 6 - 7) 13x 
9. Hliadka 3xC2 vodných slalomárov SR 6 ( 0 - 1 - 4) 5x 
10. Družstvo rafteriek Mistralu Bratislava 5 ( 0 - 1 - 3) 4x 
11. Futbalisti Slovenska do 21 rokov 1 ( 0 - 0 - 1) 1x 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona