Slovensko neposkytne pôžičku Grécku, poslanci to odmietli

NETKY.SK • 12 August 2010, 07:16 • 2 min
Slovensko neposkytne pôžičku Grécku, poslanci to odmietli

Slovensko neposkytne pôžičku Grécku, poslanci to odmietli

slovakia

left justify in out

img

Slovensko neposkytne Grécku bilaterálnu pôžičku, ktorá mala v priebehu nasledujúcich troch rokov dosiahnuť sumu 816 miliónov eur. Rozhodli o tom dnes poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí sa stotožnili s odporúčaním novej vlády a nevyslovili súhlas s medzinárodnou zmluvou o pôžičke.
      Záverečného hlasovania sa zúčastnilo iba 84 poslancov, z ktorých bolo 69 proti. Proti pôžičke Grécku sa vyslovili všetci členovia koaličných strán SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd. Väčšina klubu KDH sa hlasovania zdržala, Anton Marcinčin a Mária Sabolová ako jediní dvaja zákonodarcovia hlasovali za poskytnutie pôžičky. Druhá menovaná však svoj postup neskôr označila za nedorozumenie. Hlasovania sa nezúčastnil celý poslanecký klub opozičného Smeru-SD a polovica SNS. Ostatní zástupcovia tejto strany hlasovali proti pomoci Grécku.
      S účasťou Slovenska na celkovom záchrannom balíku 110 miliárd eur zo strany členských krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) súhlasila ešte predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD). Po júnových parlamentných voľbách však nový kabinet prehodnotil pozíciu SR k poskytnutiu finančnej pomoci zadlženému Grécku.
      "Vzhľadom na nepomerné zaťaženie SR k hrubému domácemu produktu v porovnaní s ostatnými členskými krajinami eurozóny, ako aj vzhľadom na ďalšie výhrady, ktoré boli voči tomuto aktu vznesené, odporúčam, aby NR SR nevyslovila súhlas s veriteľskou zmluvou," vysvetlil v parlamente názor vlády minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
      Predstavitelia najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD deklarovali, že nie sú proti pôžičke Grécku, pokiaľ si táto krajina splní všetky povinnosti vyplývajúce z ozdravného plánu schváleného medzinárodným spoločenstvom. Táto skutočnosť sa však momentálne nedá posúdiť, chceli preto presunúť rokovanie o tomto bode až na septembrovú schôdzu parlamentu, čo sa im však nepodarilo.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies