SK-MED tvrdí, že VšZP porušila zákon, tá to odmieta

NETKY.SK • 18 December 2014, 16:28 • 2 min
SK-MED tvrdí, že VšZP porušila zákon, tá to odmieta

BRATISLAVA - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) rozposlala nemocniciam oznámenie, že od januára 2015 im bude za špeciálny zdravotnícky materiál (ŠZM) platiť o päť až desať percent menej, čím porušila zákon.

slovakia

left justify in out

Tvrdí to predseda Asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED Vladimír Mičieta. Vysvetľuje, že štátna zdravotná poisťovňa sa rozhodla upraviť úhrady kategorizovaných materiálov, čo môže urobiť len ministerstvo zdravotníctva, ktoré je ako jediné regulátorom trhu.

 

Ako tvrdí, rozumie tomu, že VšZP musí racionalizovať výdavky, má obmedzený rozpočet, ale nemôže si ceny jednostranne upravovať, keďže je tu na to transparentný kategorizačný proces. Mičieta podotýka, že ak sa VšZP zdali ceny vysoké, mohla oficiálne požiadať ministerstvo zdravotníctva o ich úpravu. "Ak by zdravotná poisťovňa išla týmto smerom, úspory by boli ešte vyššie," povedal predseda asociácie. Členka predsedníctva SK - MED Nikol Kubaská dopĺňa, že proces kategorizácie netrvá dlho. Konštatuje, že distribútori i výrobcovia sú si vedomí, že je tlak na znižovanie cien a počítajú s tým, ale zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa pri cenotvorbe dodržiaval zákon. 

 

Podľa asociácie ide o prvý takýto prípad, kedy zdravotná poisťovňa oficiálne zverejnila nižšie platby bez rozhodnutia regulátora. "Je našou snahou, aby sa takéto kroky nestali štandardom," povedala Kubaská. 

 

Generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai tvrdí, že s SK MED súhlasí v tom, že ministerstvo a kategorizačná komisia majú ako jediné právo úradne určovať cenu, zároveň však vyvracia, že idú poskytovateľom znižovať platby. Vysvetľuje, že niektoré nemocnice dokážu nakúpiť konkrétny ŠZM za 600 eur, čo je jeho úradne určená a zároveň maximálna cena, ale iné to dokážu za 400 eur. Obaja poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dodržali zákon, ale jeden z nich dokázal nakúpiť efektívnejšie, k čomu chcú motivovať aj ostatné nemocnice, vysvetľuje riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne. "VšZP uhrádza celú cenu ŠZM, za ktorú ho poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti obstaral, avšak v prípade, že obstarávacia cena je vyššia ako maximálne stanovená pripočítateľná položka VšZP, časť ktorá ju presahuje, je súčasťou ceny za ukončenú hospitalizáciu," uviedol Forai.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies