Separatisti sa zmocnili troch obcí južne od Debaľceva

NETKY.SK • 19 Február 2015, 10:14 • 2 min
Separatisti sa zmocnili troch obcí južne od Debaľceva

KYJEV - Proruskí separatisti a vládni vojaci sa dnes opäť navzájom obvinili z porušenia dohody o prímerí, ktorú podpísali pred týždňom v bieloruskom Minsku a ktorá nadobudla platnosť 15. februára o polnoci.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) dnes podľa agentúry RIA Novosti informovalo, že vládne sily za posledných 24 hodín ostreľovali pozície povstalcov 12-krát, pričom bolo zranených najmenej 20 protivládnych ozbrojencov. Terčom ostreľovania boli obce Vuhlehirsk, Sachanka a Šyrokyne.

 

Podľa proseparatistickej tlačovej agentúry DAN vládne sily v noci nadnes najmenej trikrát ostreľovali letisko v Donecku a mesto Debaľceve, odkiaľ sa väčšina vládnych vojakov, zovretá v obkľúčení síl protivníka, v stredu stiahla.

 

Vedenie DĽR vo vyhlásení pre tlač konštatovalo, že v celkovej situácii "v Novorossiji" nedošlo k podstatným zmenám a zostáva stále napätá.

 

Vládne vojská dnes podľa agentúry RIA Novosti informovali o 46 prípadoch narušenia prímeria za posledných 24 hodín, pričom protivník použil delostrelectvo a mínomety. Agentúra Reuters odvolávajúca sa na vojenské zdroje v Kyjeve uviedla, že o život prišlo 14 vojakov a 173 ich utrpelo zranenia. Ide o bilanciu za posledných 24 hodín.

 

 

 

 

Podľa agentúry Ukrinform sa proruskí separatisti snažia dnes priblížiť k mestu Artemivsk, kam sa po ústupe z Debaľceva presunula veľká časť ukrajinských vojakov. Ako na svojej facebookovej stránke spresnil ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk, vládne sily sa snažia zastaviť ich postup varovnou delostreleckou paľbou. 

 

 

 

 

Do oddielov separatistov boli podľa Tymčuka naverbovaní aj 15 až 17-roční tínedžeri, ako aj starší muži - všetci sú zle vyzbrojení, tvrdí analytik.

 

Podľa Tymčuka proruskí separatisti plne kontrolujú územie Debaľceva ako aj železničnú stanicu a snažia sa v meste vytvoriť veliteľský štáb.

 

Za ostatných 24 hodín sa jednotkám separatistov podarilo dobyť ďalšie tri obce: Mohila Ostraja, Savelivka a Bulavino, ktoré ležia južne od Debaľceva.  

 

Predstaviteľ ministerstva obrany DĽR Eduard Basurin okrem toho na brífingu uviedol, že za uplynulých 24 hodín v bojoch na východe Ukrajiny prišiel protivník o najmenej 40 mužov, ďalších asi 50 bolo zranených. Separatisti zničili aj asi desať kusov bojovej techniky ukrajinskej armády.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies