SaS pripúšťa skoršie hlasovanie o eurovale, no s podmienkami

NETKY.SK • 28 September 2011, 21:44 • 2 min
SaS pripúšťa skoršie hlasovanie o eurovale, no s podmienkami

SaS pripúšťa skoršie hlasovanie o eurovale, no s podmienkami

slovakia

left justify in out

img

Strana SaS je ochotná diskutovať aj o skoršom hlasovaní o zmenách v eurovale. Musia však byť ukončené rokovania parlamentných výborov, ktorým bol dodatok k medzinárodnej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) pridelený, a tiež musí byť euroval odhlasovaný vo zvyšných 16 krajinách eurozóny.
Liberáli tak reagovali na snahy niektorých koaličných strán hlasovať o eurovale do 17. októbra. Hovorkyňa Tatiana Tóthová ďalej upozornila, že o skoršom hlasovaní o eurovale nemôže rozhodnúť predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) sám. "Nesmie takéto rozhodnutie urobiť. Musí ho spraviť plénum Národnej rady (NR) SR," zdôraznila.
Zároveň pripomenula, že dodatok k medzinárodnej zmluve bol do NR SR doručený 21. septembra a následne bol pridelený na prerokovanie viacerým výborom. Termín je presne vymedzený v rokovacom poriadku. Ten podľa Tóthovej uvádza, že "táto lehota nesmie byť kratšia ako 30 dní". Hovorkyňa poznamenala, že predseda NR SR nemá žiadnu právomoc túto lehotu skrátiť, mohol by ju len predĺžiť.
Za skoršie hlasovanie sa zasadzuje Most-Híd aj KDH. Podľa bugárovcov je v tejto situácii nevyhnutné, aby sa o eurovale rokovalo čo najskôr. A to z dvoch dôvodov. "Tým prvým je, že do tohto dátumu prebehnú hlasovania vo všetkých národných parlamentoch eurozóny. V dňoch 17. až 18. októbra sa koná summit lídrov Európskej únie k eurovalu. Bolo by žiaduce, aby pani premiérka bola vyzbrojená jednoznačným stanoviskom Národnej rady (NR) SR k tejto téme," vysvetlil Most-Híd vo svojom stanovisku.
Predseda parlamentu Richard Sulík, ktorého strana SaS euroval odmieta, avizoval, že zákonodarný zbor by mal o tejto téme hlasovať 25. októbra. O skorší termín má záujem okrem Mostu-Híd aj KDH. Jeho predseda Ján Figeľ to potvrdil pre televíziu TA3.
Podľa neho by NR SR mala rozhodnúť do 17. októbra, kedy sa začína najbližší summit lídrov EÚ. Ak by to z rôznych dôvodov nešlo na riadnej schôdzi parlamentu, ktorá začína 11. októbra, nevylučuje ani zvolanie mimoriadneho rokovania.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies