Rusko varuje USA, aby nemenili odzbrojovaciu dohodu START

NETKY.SK • 21 December 2010, 08:39 • 2 min
Rusko varuje USA, aby nemenili odzbrojovaciu dohodu START

Rusko varuje USA, aby nemenili odzbrojovaciu dohodu START - Politika Rusko dnes varovalo americký Kongres, aby nijakým spôsobom nemenil text dvojstrannej zmluvy o obmedzení jadrových zbraní, ktorú v apríli podpísali prezidenti oboch krajín Barack Obama a

slovakia

left justify in out

img

Rusko dnes varovalo americký Kongres, aby nijakým spôsobom nemenil text dvojstrannej zmluvy o obmedzení jadrových zbraní, ktorú v apríli podpísali prezidenti oboch krajín Barack Obama a Dmitrij Medvedev.
      Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že novú zmluvu START, o ktorej sa mesiace viedli zložité vyjednávania, nemožno upravovať.
      Dohoda, ktorá stále potrebuje parlamentný súhlas v oboch krajinách, podľa neho plne zodpovedá štátnym záujmom Ruska i USA.
      "Nemôže byť otvorená a stať sa predmetom nových vyjednávaní," vyhlásil pre tlačovú agentúru Interfax.
      Biely dom tlačí na schválenie dohody ešte tento týždeň, než sa Senát rozíde na vianočné sviatky.
      Niektorí republikáni však chcú dostať do zmluvy dodatok o význame taktických jadrových zbraní, ktorých má Rusko viac ako USA. Zmena v preambule by si však vyžadovala nové rokovania o dokumente, ktorý by tak bol prakticky odsúdený na zánik.
      Zmluva, podpísaná v apríli prezidentmi USA a Ruska Barackom Obamom a Dmitrijom Medvedevom, zaväzuje obe strany k zníženiu počtu strategických jadrových hlavíc na 1550 - oproti súčasnému limitu 2200 hlavíc. Počíta tiež s vytvorením monitorovacieho a kontrolného systému.

Zdroj: TASR/Reuterstwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies