Rozostavať 80 km diaľnic v tomto roku je podľa rezortu dopravy reálne

NETKY.SK • 22 November 2013, 13:32 • 2 min
Rozostavať 80 km diaľnic v tomto roku je podľa rezortu dopravy reálne

BRATISLAVA - Ministerstvo dopravy považuje naďalej za reálny zámer o začatí výstavby v tomto roku okolo 80 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Spomínaný tohtoročný cieľ podľa rezortu stále platí, aj keď na niektoré aspekty verejného obstarávania nemá zo svojej pozície dosah.

slovakia

left justify in out

"Sme radi, že v posledných týždňoch Národná diaľničná spoločnosť (NDS) priniesla obyvateľom Slovenska viacero pozitívnych správ a veríme, že v najbližších týždňoch budú ďalšie podobné pribúdať," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. O pláne rozostavať v tomto roku 80 kilometrov diaľnic hovoril minister dopravy Ján Počiatek na začiatku terajšieho roka.

V závere októbra tohto roka zatiaľ začali prípravné práce na stavbe vyše 12-kilometrovej diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité v polovičnom profile. So stavbou ochvatu Detvy na rýchlostnej ceste R2 Pstruša - Kriváň v dĺžke viac ako 10 kilometrov sa podľa oznámenia ministerstva dopravy začne v pondelok 25. novembra. V tomto roku sa očakáva tiež začatie prác na stavbe D1 Hubová - Ivachnová v dĺžke vyše 15 kilometrov. Celková dĺžka týchto troch úsekov je 38 kilometrov. Ešte treba uzavrieť ďalších päť tendrov a splnenie plánu o začatí výstavby 80 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest v tomto roku je tak ohrozené. 

Cenové ponuky sa najnovšie otvárali v užších súťažiach na stavbu vyše 11-kilometrového úseku D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka a D3 Žilina, Strážov - Brodno v dĺžke 4,25 kilometra. Ak diaľničiari ponuky včas vyhodnotia a nikto z uchádzačov nepodá proti výsledku námietky, oba tendre by mohli skončiť ešte v tomto roku. Otázne zostáva, či vybratí zhotovitelia aj stihnú začať prípravné práce do konca tohto roka. Ak by to stihli, práce by sa začali spolu na piatich úsekoch v dĺžke 53 kilometrov. 

Ponuky sa budú otvárať ešte v súťažiach na stavbu R2 Ruskovce - Pravotice v dĺžke takmer 11 kilometrov a R2 Zvolen, východ - Pstruša v polovičnom profile v dĺžke skoro 8 kilometrov. Ani v týchto prípadoch nie je isté, či sa práce oficiálne začnú v závere terajšieho roka. Platí to aj pre pripravovanú stavbu takmer 13,5-kilometrového úseku D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala. V tomto tendri trvajúcom takmer dva roky NDS opätovne vyhodnocuje ponuky uchádzačov. Spolu s týmito troma úsekmi dosiahne dĺžka novo rozostavaných úsekov okolo 85 kilometrov. 

Okrem kysuckého úseku D3 je v súčasnosti vo výstavbe ďalších päť diaľničných úsekov - D1 Dubná Skala - Turany (16,4 km), dva úseky D1 Jánovce - Jablonov (18,5 km), D1 Fričovce - Svinia (11,2 km) a obchvat Žiaru nad Hronom v polovičnom profile na R2 (5,8 km). Spolu s D3 Svrčinovec - Skalité je tak rozostavaných 64 kilometrov diaľničných úsekov. 

V tomto roku bol odovzdaný do užívania motoristom pred dvoma týždňami iba 14-kilometrový úsek R4 Košice - Milhosť. V budúcom roku by mali byť hotové prvý úsek D1 Jánovce - Jablonov, obchvat Žiaru nad Hronom na R2 a D1 Dubná Skala - Turany. V roku 2015 je plánované odovzdanie do prevádzky druhého úseku D1 Jánovce - Jablonov, D1 Fričovce - Svinia, R2 Pstruša - Kriváň, ako aj R2 Ruskovce - Pravotice a R2 Zvolen, východ - Pstruša. 

V roku 2016 sa predpokladá ukončenie stavby D3 Svrčinovec - Skalité a D3 Žilina, Strážov - Brodno. V roku 2017 by mali byť hotové D1 Hubová - Ivachnová a D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka. S odovzdaním do užívania D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala sa zatiaľ počíta v roku 2018, ale pravdepodobnejšie v roku 2019 v závislosti od ukončenia tendra a začiatku prác. Zvyšné dva úseky na D1 medzi Žilinou a Košicami, a to Turany - Hubová (13,6 km) a juhozápadný obchvat Prešova (7,9 km), by mali byť ukončené predbežne v roku 2019. So začatím prác na oboch úsekoch počíta NDS najskôr v roku 2015, ale zatiaľ ešte nezačala tendre.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies