Rok 2016 bol na Slovensku zatiaľ mimoriadne teplý

NETKY.SK • 3 December 2016, 18:48 • 2 min
Rok 2016 bol na Slovensku zatiaľ mimoriadne teplý

BRATISLAVA - Rok 2016 bol na Slovensku zatiaľ mimoriadne teplý. Pokiaľ bude decembrové počasie v rámci dlhodobého normálu, môže tento rok skončiť ako ôsmy až desiaty najteplejší od začiatku 20. storočia, avizujú v analýze Jozef Pecho a Pavel Šťastný zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

slovakia

left justify in out

Odchýlka na stanici v Hurbanove do konca októbra 2016 dosiahla plus 1,6 stupňa Celzia v porovnaní s normálom rokov 1961 až 1990. Pokiaľ by december skončil teplotne v rámci dlhodobého priemeru, v Hurbanove sa očakáva odchýlka priemernej ročnej teploty vzduchu plus 1,4 stupňa Celzia, približujú klimatológovia.

 

Tento rok je podľa nich zaujímavý aj z pohľadu množstva atmosférických zrážok. Ich celkové množstvo na Slovensku je silne nadnormálne. Rok 2016 bude pravdepodobne druhý alebo tretí najdaždivejší aspoň od roku 1901, doplnili Pecho so Šťastným.

 

Podľa predbežných údajov Svetovej meteorologickej organizácie je pravdepodobné, že globálny priemer teploty vzduchu za rok 2016 významne prekoná rok 2015. Ten je najteplejším rokom v histórii meteorologických meraní. Odchýlka globálnej teploty do konca septembra v porovnaní s predindustriálnym obdobím dosiahla hodnotu 1,2 stupňa Celzia. Okrem globálnej teploty dosiahli rekordné hodnoty aj významné indikátory meniacej sa klímy ako koncentrácie skleníkových plynov.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies