Raúl Castro potvrdil, že zostane prezidentom do apríla 2018

NETKY.SK • 22 December 2017, 07:19 • 2 min
Raúl Castro potvrdil, že zostane prezidentom do apríla 2018

HAVANA - Kubánsky prezident Raúl Castro potvrdil, že zostane na čele vlády tohto ostrovného štátu o dva mesiace dlhšie, než sa očakávalo, a síce do apríla 2018.

slovakia

left justify in out

"Keď sa Národné zhromaždenie znovu zostaví, moje druhé a posledné obdobie ako hlavy kubánskeho štátu a vlády sa skončí a Kuba bude mať nového prezidenta," uviedol Castro pred poslancami v parlamente. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

 

Jeho oznámenie prišlo po tom, ako poslanci Národného zhromaždenia vo štvrtok oznámili predĺženie svojho legislatívneho obdobia, ktoré sa malo skončiť 24. februára, do 19. apríla. Posun vo volebnom kalendári znamená, že sa oneskorí i voľba nového prezidenta a Raúl Castro ostane v tomto úrade až do uvedeného termínu.

 

Kubánsky parlament, ktorý zasadá dvakrát do roka, odhlasoval posun v dôsledku odstraňovania následkov nedávneho hurikánu Irma, ktorý v septembri na Kube napáchal veľké škody. Viacerí pozorovatelia sa však podľa agentúry Reuters domnievajú, že skôr než hurikán môžu za oneskorenie obavy o zaistenie stability krajiny pri odovzdávaní moci.

 

Pre predĺženie legislatívneho obdobia Národného zhromaždenia sa zatiaľ na neurčito posunul aj termín parlamentných volieb, ktoré sa mali pôvodne konať vo februári.

 

Z volieb vzíde nové Národné zhromaždenie, ktoré následne vymenuje nového najvyššieho predstaviteľa výkonnej moci - predsedu Štátnej rady. Túto funkciu od roku 2008 zastáva 86-ročný Raúl Castro, ktorý v nej vystriedal svojho brata, medzičasom zosnulého vodcu kubánskej revolúcie Fidela Castra. Raúl Castro opakovane vyhlasoval, že toto končiace sa funkčné obdobie bude jeho posledným. Obaja Castrovci tak budú na čele Kuby takmer 60 rokov.

 

Hurikán Irma vyčíňal na Kube od 8. do 10. septembra. Zasiahol 14 z jej 16 provincií, kde spôsobil vážne škody na bytových a rodinných domoch, úradoch, školách a ďalších verejných budovách, ako aj v energetickom sektore, poľnohospodárstve a dopravnej infraštruktúre.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies