Rakúsko udelilo azyl generálovi zo Sýrie, ktorý možno nie je bezúhonný

NETKY.SK • 23 Október 2018, 20:55 • 2 min
Rakúsko udelilo azyl generálovi zo Sýrie, ktorý možno nie je bezúhonný

VIEDEŇ - Rakúska justícia začala vyšetrovanie úradníkov tamojšieho Spolkového úradu pre ochranu ústavy a spolkového úradu pre cudzincov a azyl pre podozrenie zo zneužitia právomocí.

slovakia

left justify in out

Dôvodom je poskytnutie azylu sýrskemu generálovi Chálidovi H., ktorý je podozrivý aktuálne z mučenia, spred troch rokov.

Viedenská prokuratúra postúpila kauzu protikorupčnej prokuratúre, pretože do prípadu je zapletený významný svedok z aféry okolo Spolkového úradu pre ochranu ústavy.

 

Informácie, ktoré prinesie stredajšie vydanie denníka Kurier s odvolaním sa na nemenovaného prokurátora, prevzala v utorok večer s predstihom tlačová agentúra APA.

 

Podľa rovnakých zdrojov sa podozrenie voči úradníkom, ktorých bude sčasti ešte potrebné určiť, opiera o negatívne azylové osvedčenie francúzskych úradov a priebeh azylového konania v Rakúsku.

 

Aj keď generál už pri prvom vypočutí uviedol, že požiadal už o azyl vo Francúzsku a že pracoval pre sýrsku vojenskú tajnú službu, rakúska strana nekonzultovala prípad s kolegami z Francúzska a nedostatočne sa venovala aj objasneniu prípadnej účasti generála na mučení.

 

Napokon Sýrčanovi udelilo Rakúsko azyl v priebehu šiestich mesiacov, pričom Francúzsko jeho žiadosť na sklonku minulého roka zamietlo. V krajine galského kohúta vyšetrujú generála pre podozrenie zo zločinov proti ľudskosti, genocídy a vojnových zločinov. Po tom, čo sa Francúzsko prostredníctvom Europolu v máji obrátilo v tomto prípade so žiadosťou o pomoc na Rakúsko, Sýrčana vyšetruje aj viedenská prokuratúra.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies