Pri právach ľudí so zdravotným postihnutím máme na Slovensku čo doháňať

NETKY.SK • 13 December 2016, 15:54 • 2 min
Pri právach ľudí so zdravotným postihnutím máme na Slovensku čo doháňať

BRATISLAVA - Organizácia SOCIA - Nadácia na podporu sociálnych zmien pripomína, že dnes je 10. výročie prijatia Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím. Na Slovensku však podľa organizácie stále máme čo doháňať a naprávať.

slovakia

left justify in out

Napriek už prijatej legislatíve pretrvávajú rôzne problémy v oblasti dostupnosti verejných priestranstiev, rôznych budov či dopravy, kvalitnej zdravotnej a inej starostlivosti či problémy so získaním plnohodnotného vzdelávania a zamestnania. Závažným problémom je zbavovanie osôb so zdravotným postihnutím spôsobilosti na právne úkony, čo následne limituje ich možnosti uplatňovať si práva a slobody. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu organizácie SOCIA - Nadácia na podporu sociálnych zmien Kamila Adamkovičová.


Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov prijalo Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím 13. decembra 2006. Cieľom bolo meniť spoločnosť tak, aby mal každý človek zabezpečený plnohodnotný a rovný výkon ľudských práv a základných slobôd. Podľa dohovoru sa za ľudí so zdravotným postihnutím považujú osoby s dlhodobými telesnými, mentálnymi, intelektuálnymi alebo zmyslovými postihnutiami, ktoré v interakcii s rôznymi prekážkami môžu brániť ich plnohodnotnému zapojeniu do spoločnosti. Slovenská republika sa k tomuto snaženiu oficiálne pridala v roku 2010. Národná rada SR ratifikovala dohovor a jeho opčný protokol, a tak sa tento medzinárodný dokument stal nadradeným národnej legislatíve. Slovensko sa zaviazalo, že sa bude meniť tak, aby boli práva ľudí a ich rodín so zdravotným postihnutím plne dodržiavané.


Nadácia na podporu sociálnych zmien uvádza, že začiatkom apríla tohto roka Výbor OSN pre práva osôb posúdil východiskovú správu Slovenskej republiky. Výbor vyjadril znepokojenie nad vysokým počtom ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí žijú v rôznych inštitúciách a to najmä preto, že nemajú alternatívu komunitných služieb. Proces deinštitucionalizácie, ktorý má pomôcť prechodu z veľkokapacitných zariadení na komunitnú starostlivosť, je podľa výboru príliš pomalý a čiastkový. Upozornil aj na pretrvávajúce investície z verejných zdrojov do zariadení a nedostatočne poskytovanú podporu osobám so zdravotným postihnutím a ich rodinám, aby mohli viesť vo svojich komunitách nezávislý život.

 

"Ďalším odporúčaním bolo, aby sa Slovenská republika nespoliehala len na čerpanie z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Nemôžeme verejné zdroje investovať do veľkých zariadení a zároveň sa ich snažiť transformovať z finančných prostriedkov EÚ. Musíme sa sústrediť na udržateľnosť služieb komunitného charakteru,“ vysvetľuje koordinátorka projektu Podpory deinštitucionalizácie z nadácie SOCIA Mária Machajdíková.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies