Pri násilnostiach v Iraku zahynulo vo februári najmenej 1100 ľudí

NETKY.SK • 1 Marec 2015, 11:46 • 2 min
Pri násilnostiach v Iraku zahynulo vo februári najmenej 1100 ľudí

BAGDAD - Misia OSN v Iraku dnes oznámila, že násilie v krajine si vo februári vyžiadalo životy najmenej 1100 Iračanov vrátane viac než 600 civilistov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Pomocná misia OSN v Iraku (UNAMI) vo vyhlásení uviedla, že medzi 1103 ľuďmi zabitými počas minulého mesiaca bolo 611 civilistov, zvyšné obete patrili k bezpečnostným silám. Zranenia podľa nej utrpelo najmenej 2280 ľudí vrátane 1353 civilistov. Najviac obetí evidujú v Bagdade, kde bolo vo februári zabitých 329 a zranených 875 civilistov.
      

V bilancii OSN za január sa uvádzalo najmenej 1375 zabitých pri násilnostiach v Iraku. Údaje svetovej organizácie nezahŕňajú tretinu krajiny ovládanú extrémistickou skupinou Islamský štát (IS).
      

Odchádzajúci vyslanec OSN v Iraku Nikolaj Mladenov pripísal vysoký počet obetí extrémistom, vládnym silám i provládnym šiitským milíciám.
      

"Každodenné teroristické útoky, ktoré pácha IS, sú naďalej úmyselne zameriavané proti všetkým Iračanom. Objavili sa aj znepokojujúce správy o odvetnom zabíjaní zo strany ozbrojených skupín v oblastiach nedávno oslobodených od IS," uviedol Mladenov. Vyzval tiež na zmierenie medzi irackými lídrami s tým, že "výlučne vojenské riešenie problému IS je nemožné".
      

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vymenoval tento týždeň (24. februára) za nástupcu Mladenova na poste svojho osobitného predstaviteľa v Iraku a vedúceho UNAMI slovenského diplomata Jána Kubiša.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies