Prezident nemôže vymenovať za ústavných sudcov Mamojku aj Laššákovú naraz, tvrdí Danko

NETKY.SK • 13 December 2017, 10:06 • 2 min
Prezident nemôže vymenovať za ústavných sudcov Mamojku aj Laššákovú naraz, tvrdí Danko

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska by nemal vymenovať naraz za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú.

slovakia

left justify in out

V liste ho na to upozorňuje predseda NR SR Andrej Danko, ktorý mu list zaslal dnes. Ako povedal Danko, v roku 2014 zanikol mandát trom sudcom ústavného súdu, a to Jánovi Auxtovi, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Lubymu. NR SR zvolila podľa zákona ako kandidátov na ich miesta šesticu kandidátov - Imricha Valkaia, Evu Fulcovú, Janu Baricovú, Jána Bernáta, Miroslava Ďuriša a Juraja Sopoligu. „Z týchto môže vybrať prezident troch kandidátov,“ povedal dnes Danko.

V roku 2016 sa skončilo funkčné obdobie Ľubomíra Dobríka. Na jeho miesto boli zvolení parlamentom dvaja kandidáti - Mojmír Mamojka a Jana Laššáková. „Sú to dve osobitné voľby a osobitné procesy, v ktorých nie je možné zamieňať kandidátov,“ zdôraznil Danko s tým, že prezidentovi zasiela list, aby zvážil pri vymenovaní nových sudcov jeho argumentáciu.

Danko oceňuje utorňajšie gesto prezidenta, že je pripravený vymenovať troch ústavných sudcov. „NR SR si splnila všetky svoje povinnosti, ale pán Mamojka a pani Laššáková nemôžu byť vymenovaní na mandáty, na voľbe ktorej sa nezúčastnili. Oni kandidovali na mandát Dobríka, teda na jeho mandát musí byť vymenovaný buď Mamojka, alebo Laššáková,“ uviedol Danko.

Rovnaký názor má aj podpredseda parlamentu Béla Bugár. „Prezident môže týmto aktom vyvolať u skupiny šiestich kandidátov názor, že boli poškodené ich práva. To môžu opäť napadnúť na ústavnom súde,“ uviedol Bugár dnes s tým, že v NR SR išlo o dve voľby a prezident mal z prvej zo šiestich kandidátov vybrať troch a z druhej, kde boli dvaja kandidáti, mal vybrať jedného nového sudcu.

Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš budú novými sudcami Ústavného súdu SR. Prezident ich vymenuje tento týždeň vo štvrtok. Informoval o tom v utorok prezident Andrej Kiska. Nových sudcov vymenuje po tom, čo ústavný súd 6. decembra rozhodol o sťažnosti piatich kandidátov, z ktorých si prezident odmietol vybrať. Ústavný súd prikázal prezidentovi, aby vo veci konal a z navrhnutých kandidátov vybral troch nových sudcov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies