Prezident Gašparovič rokoval s kambodžským kráľom Norodomom Sihamonim

NETKY.SK • 9 September 2010, 07:30 • 2 min
Prezident Gašparovič rokoval s kambodžským kráľom Norodomom Sihamonim

Prezident Gašparovič rokoval s kambodžským kráľom Norodomom Sihamonim

slovakia

left justify in out

img

Prezident SR Ivan Gašparovič začal dnes trojdňovú oficiálnu návštevu Kambodže. Stretol sa s najvyššími ústavnými činiteľmi kráľovstva vrátane premiéra, predsedov oboch komôr parlamentu a kráľa Norodoma Sihamoniho.
      Kambodžský panovník poďakoval Slovensku za rozvojovú a humanitárnu pomoc, zameranú najmä na projekty v oblasti zdravotníctva. Slovenský prezident potvrdil, že rozvojová pomoc bude pokračovať.
      "Teší ma, že Slovensko môže podporovať kambodžské zdravotníctvo. Verím, že i napriek hospodárskej kríze sa v tejto oblasti budeme v Kambodži angažovať aj naďalej," povedal Gašparovič.
      Zdôraznil, že SR má záujem o rozvoj vzťahov s dynamicky sa rozvíjajúcimi krajinami juhovýchodnej Ázie, medzi ktoré patrí aj Kambodža. Ocenil pritom blízky vzťah kambodžského kráľa k Slovensku. Norodom Sihamoni v mladosti 13 rokov žil a študoval v Československu a dodnes je milovníkom slovenskej a českej kultúry a umenia.
      Gašparovič vyjadril nádej, že jeho prvá návšteva v Kambodži, na ktorej ho sprevádzajú aj slovenskí podnikatelia, vytvorí nové príležitosti na rozvoj vzájomnej obchodnej a hospodárskej spolupráce. SR má záujem o posilnenie vzťahov v oblasti strojárskej výroby, vodného hospodárstva, energetiky, chemického a farmaceutického priemyslu, ale i turistiky. Kambodžu ročne navštívi okolo 1000 slovenských turistov.
      Slovenský prezident navštívil v Phnom Pénhe aj azylový dom a kliniku pre deti infikované vírusom HIV, zriadený Trnavskou univerzitou a Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Ocenil obetavú prácu slovenských zdravotníkov a priniesol deťom priniesol darčeky v podobe plyšových hračiek, kníh a DVD nosičov s detskými rozprávkami.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies