Prezentovali zborník o Varšavskom povstaní a SNP

NETKY.SK • 25 August 2010, 12:6 • 2 min
Prezentovali zborník o Varšavskom povstaní a SNP

Prezentovali zborník o Varšavskom povstaní a SNP

slovakia

left justify in out

V Slovenskom inštitúte v poľskej Varšave bola 20. augusta prezentácia zborníka Varšavské povstanie a Slovenské národné povstanie - podobnosti a rozdiely. Predstavili ju riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev a redaktor zborníka Marek Syrný.
      Publikácia vznikla ako výsledok medzinárodnej vedeckej konferencie v Banskej Bystrici, ktorá sa uskutočnila 14.-15. októbra 2008. Po vyše roku teda uzrel svetlo sveta zborník obsahujúci 17 vedeckých štúdií. Cieľom zborníka je rozšíriť pohľad odbornej i širšej verejnosti v Poľsku a na Slovensku o Varšavskom povstaní o Slovenskom národnom povstaní.
      Zároveň iniciuje ďalšiu výmenu názorov historikov rôznych národností na podobné fenomény svojich národných dejín a prispeje k zorganizovaniu ďalších aktivít prehlbujúcich vzájomné slovensko-poľské resp. širšie stredoeurópske historické povedomie.
      Múzeum SNP v Banskej Bystrici každoročne v spolupráci s SI Varšava pripravuje podujatia k výročiu Slovenského národného povstania. Vlani to bola výstava Naše povstania prezentovaná v Historickom múzeu vo Varšave, ktorú si počas troch mesiacov prezreli mnohí návštevníci z Poľska a zahraničia.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona