Predstavili najvhodnejší spôsob prípravy pukancov

NETKY.SK • 12 Február 2015, 14:41 • 2 min
Predstavili najvhodnejší spôsob prípravy pukancov

BRATISLAVA - Najvhodnejšia teplota pre prípravu pukancov je 180 stupňov Celzia. V článku publikovanom v magazíne Royal Society Interface to tvrdia francúzski vedci.

slovakia

left justify in out

Ako napísali, pokus s obľúbenou pochúťkou ukázal, že pri teplote 170 stupňov prasklo 34 percent kukuričných zŕn, zatiaľ čo pri teplote vyššej o desať stupňov to bolo až 96 percent. Okrem toho výskumníci zverejnili detaily, prečo zrná pri zohrievaní vyskakujú a vydávajú praskajúci zvuk.

 

Vedci sledovali prípravu pukancov s pomocou špeciálnych kamier schopných zachytiť 2900 snímok za sekundu. Teplotu ohrevu pritom zvyšovali po desiatich stupňoch Celzia. Po presiahnutí sto stupňov sa vlaha v kukurici začala meniť na paru, pri zvýšení o ďalších 80 stupňov sa tlak vo vnútri zvýšil na desaťnásobok atmosférického tlaku pri hladine mora. To spôsobilo prasknutie vonkajšej vrstvy kukurice a vytlačenie škrobovitého vnútra otvorom von. "Zistili sme, že kritická teplota je približne 180 stupňov Celzia, bez ohľadu na veľkosť či tvar zrna," uviedol Emmanuel Virot. 

 

Následne sa výskumníci zamerali na spôsob, akým zrná pri ohreve vyskakujú. Zistili pritom, že ako prvá z prasknutého obalu kukuričného semena vyraší štruktúra, ktorú nazvali noha. Potlačovaná energia prechádza zo zrna nohou, ktorá tlačí proti horúcej podložke, až napokon spôsobí vystrelenie zrna do výšky pár milimetrov či centimetrov. Celý proces trvá len niekoľko stotín sekundy. Typický zvuk praskajúcich pukancov je podľa vedcov následkom vypustenia vodnej pary zo zrna. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies